Мета: Освітня: ознайомити учнів із життям і творчістю А. де Сент-Екзюпері; допомогти засвоїти поняття «філософська казка-притча», зрозуміти ідейно-художній та філософський зміст твору «Маленький принц», його гуманістичну спрямованість. 

Розвивальна: розвивати монологічне мовлення, працювати над виразним читанням.

Виховна: сприяти морально-етичному вихованню учнів.

Обладнання: фотопортрет письменника; малюнки на дошці; текст казки-притчі «Маленький принц»; словник літературознавчих термінів.

ХІД УРОКУ

Найскладніший політ – це політ над собою.

А. де Сент-Екзюпері

  1. I.                      Оголошення теми, мети і завдань уроку

Робота з епіграфом

-  Як ви розумієте слова французького письменника?

-  Якою ви уявляєте людину, що висловила таку думку?

-  Чи кожна людина здатна на політ над собою?

  1. II.               Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
  2. 1.                   Повідомлення заздалегідь підготовлених учнів про життя і творчість А. де Сент-Екзюпері.

А. де Сент-Екзюпері: людина і письменник

А. де Сент-Екзюпері народився у місті Ліоні в сім’ї збіднілих аристократів. Батько його був страховим інспектором, мати – талановитою художницею, людиною високої культури. Саме мати розкривала перед дітьми чарівний світ життя, навчала сприймати красу душею. Вона зуміла створити таку атмосферу, яка допомогла розвинути розумові й творчі здібності дітей. Дитячі роки залишили в душі письменника такий глибокий слід, що він навіть у зрілому віці завжди говорив: «Я родом з Дитинства».

Хлопчик був мрійником, писав вірші, малював, грав на скрипці, хоча захоплювався і технікою. А ще він марив небом. У 13 років Антуан уперше здійснив політ на літакові, й у нього з’явилася мрія стати льотчиком. Заради неї Антуан кинув навіть улюблену архітектуру. Він став пілотом.

20 – 30-ті роки XX ст.. були роками «молодості» авіації. На ще недосконалих машинах пілот Сент-Екс (так називали його друзі) оволодів технікою нічних польотів, вчився керувати гідролітаком, прокладав перші повітряні траси. Не один раз він розбивався, але завжди боровся за життя і перемагав, часто ризикуючи, летів на допомогу друзям. Сент-Екзюпері завжди відчував відповідальність за людей і перед людьми. І чим частіше бачив смерть, тим більше любив життя. Чим довше бував у небі, тим сильніше вабила його земля. Йому хотілося бачити її мирною та щасливою. З’являлися думки, якими не можна було не поділитися з людьми. Так пілот Сент-Екс став письменником Сент-Екзюпері. Він почав з повістей «Південний поштовий» (1929) і «Нічний політ» (1931) – про життя та працю льотчиків. Під час громадянської війни в Іспанії письменник із тривогою пише про майбутню долю Європи, якій загрожує фашизм. Турботою та любов’ю до людей пройнята повість «Планета людей» (1939).

Коли почалася Друга світова війна, льотчикові Сент-Екзюпері лікарі забороняли літати: далися взнаки старі рани. Та він повертається і воює аж до того дня, коли Францію захопили фашисти. Потів письменник змушений був емігрувати до США. Скорботою про долю Франції, гнівом до ворога, що топче землю Європи, вірою в світле майбутнє планети, на якій має перемогти розум, наповнені сторінки повісті «Військовий льотчик».

В ім’я  незалежного мирного життя на всій планеті Сент-Екзюпері знову добивається права літати. Скалічений, поранений, він навіть не міг без допомогти товаришів одягти комбінезон і сісти в кабіну – але ще міг вести машину й літати у розвідку. Однак 31 липня 1944 року його літак не повернувся на базу… Пілот Сент-Екс назавжди залишився у небесах, а письменник Сент-Екзюпері прийшов до людей, щоб допомогти їм розуміти самих себе.

  1. 2.                   Слово вчителя.

Історія створення казки «Маленький принц»

Задум жодного із закінчених творів Сент-Екзюпері не виношував так довго, як «Маленького принца». По-справжньому мотиви цього твору почали складатися з початком Другої світової війни. У той час Сент-Екзюпері часто малював один і той же малюнок: маленький хлопчик із крильцями і без них здивовано дивиться із-за хмар на землю. Цей дивовижний хлопчик дедалі більше не давав спокою письменникові, льотчикові, бійцеві. Казка була написана у Нью-Йорку протягом 1942 року і вийшла друком навесні 1943 року. Це був останній твір Сент-Екзюпері. Він став переконливим доказом повного поетичного самопізнання людини. «Маленький принц» яскравим світлом осяває й інші твори письменника. Без нього взагалі важко зрозуміти глибину задумів і прагнень митця. Маленький принц – улюблений герой Сент-Екзюпері, виразник його найпотаємніших думок і сподівань.

У «Листі заручника» письменник відзначав: «Мені байдуже, уб’ють мене на війні чи ні. Але якщо я повернуся живим з цієї «невдячної, але необхідної роботи», переді мною постане тільки одне запитання: що потрібно сказати людям?».

Що хотів сказати людству письменник Сент-Екзюпері у своїй філософській казці-притчі «Маленький принц», ми й повинні дізнатися.

  1. 3.                   Теорія літератури.

-                      Але спочатку запишемо у зошитах визначення таких термінів:

Казка – це прозовий твір про вигадані, фантастичні події.

Алегорія – це художній засіб, за допомогою якого узагальнене поняття розкривається через конкретні образи.

Притча – це невеликий твір повчального характеру з чітко визначеною мораллю.

  1. 4.                   Робота з текстом.

1)                  Прочитайте виразно присвяту.

2)                  Кому присвячений твір? (Леону Верту, кращому другу письменника.)

3)                  У чому полягає значення присвяти?

4)                  Як ви розумієте слова: «Адже усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам’ятає» ? (Світ дітей значно чистіший за світ дорослих. Цей твір – відповідь письменника на усі ті суперечки, що були у нього з Леоном Вертом. Водночас автор підкреслює нікчемність усіх розходжень у поглядах перед наявністю того прекрасного, що є у кожній людині, навіть коли воно дуже глибоко заховане.)

5)                  Поміркуйте над назвою твору. Які асоціації, почуття вона викликає? (Перша асоціація  - з казкою, адже саме там головні герої – принци та принцеси. Але розмірковуючи над назвою, можна піти далі? Принц у народній казці – це втілення шляхетності, ідеалу людини. Отже, назва «Маленький принц» може бути сприйнята і як авторський пошук ідеалу, його розвиток, зростання, і як туга за втраченою людством шляхетністю почуттів, вчинків, і як заклик стати на захист цих ідеалів. Сама вже назва, «Маленький принц», створює образ чогось неймовірно тендітного, беззахисного, викликаючи почуття ніжності й легкого смутку.)

  1. 5.                   Бесіда.

1)                  Як ви гадаєте, кому адресована казка: дітям чи дорослим? Чому? (Дорослим і дітям. Адже дорослі створюють усі проблеми, що існують на світі. Але вони ще й відповідають за дітей, яких треба виховувати. І всі дорослі колись були дітьми, і вони не повинні до кінця втрачати все те, що зв’язує їх зі світом дитинством, адже тоді вони втратять дещо дійсно цінне…)

2)                  Знайдіть ознаки казки й притчі у творі. (Незвичайний сюжет,. Персоніфікація рослин, тварин (Лис, Троянда, Змія) – це елементи казки. У творі багато алегорій (баобаби, вода), подаються морально-філософські роздуми письменника (теми Добра і Зла, Дружби, Кохання, Життя і Смерті) – це елементи філософської притчі.

3)                  Які, на вашу думку, повчальні моменти містить казка-притча А. де Сент-Екзюпері? (Твір містить філософські роздуми про сенс життя людини. Письменник прагне переконати людей, що головне – це їхні душі. І треба розрізняти моральні та матеріальні цінності. А також треба любити життя, людей – і ти будеш щасливим.)

  1. III.            Підбиття підсумків уроку

-                      Отже, світи дорослих і дітей різні, тому діти і дорослі не завжди розуміють одне одного.

-                      Також ми бачимо, що іноді дорослі руйнують віру дитини в себе, в свої сили, і це небезпечно, адже людина повинна займатися тією справою, яка лежить їй до душі. Саме тоді людина буде щасливою.

-                      І не слід забувати, що усі дорослі колись були дітьми, але не всі, на жаль, про це пам’ятають.

 IV.            Домашнє завдання

Вивчити визначення притчі. Дібрати цитати, які стали афоризмами або крилатими виразами (філософські вислови про сенс життя, його цінність). Намалювати ілюстрації до твору (творче завдання; виконується за бажанням).

Автор: Елена Оргримарская