Мета: опрацьовуючи зміст повісті Я. Стельмаха, звернути увагу на роздуми героїв про уявне, фантастичне і реальне в їх дитячому житті; переказувати цікаві уривки з твору, коментуючи їх; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, зіставляти описане з реальним життям; толерантно і аргументовано доводити свою думку; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття любові до рідного краю, мальовничої природи; повагу до творчості Я. Стельмаха; прищеплювати інтерес до власних результатів навчальної діяльності; допитливість, пунктуальність.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Я. Стельмаха, учнівські малюнки, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

• Чи можна вважати цей твір пригодницьким? Чому? Особисту думку обґрунтуйте.

• Що свідчить про любов Митька до природи, вміння орієнтуватися на місцевості?

• Чим хлопців захоплювало перебування в селі біля озера?

• Чому Я. Стельмах намагається протиставити Васю Троша і Сергія з Митьком?

• Які стосунки складаються між Сергієм та Митьком під час їх перебування на природі, біля озера?

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

IV. Основний зміст уроку

Виключити з життя дружбу — все одно, що позбавити світ сонячного світла.

Цицерон

1. Продовження опрацювання змісту твору Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або химера лісового озера» (V та Vі розділи)

1.1. Виразне вибіркове читання, переказування найцікавіших епізодів V–VI розділів.

1.2. Тема: зображення дослідницької діяльності хлопців, якою вони захоплювалися, щоб дізнатися про історію виникнення чудовиська.

1.3. Ідея: возвеличення працелюбності, наполегливості, прагнення до пізнання світу, довкілля, повага до книги, її мудрості.

1.4. Основна думка: тільки в порозумінні, у спільній старанності, дружбі, взаємо підтримці, плідній праці можливо досягти бажаного результату.

1.5. Сюжет.

1.5.1. V розділ «Я вкриваю себе ганьбою. Великий зоолог».

Сергій з Митьком вирішують дослідити невідоме чудовисько і сфотографувати його. Хлопці домовляються чергувати вночі біля озера.

Перший на варті — Сергій, його будить розсерджений Митько серед ночі, який потім теж засинає. Вранці хлопці побачили знову сліди «страшних лап».

Щоб більше дізнатися про особливості цієї таємної тварини, Митько пропонує Сергію у бібліотеці взяти не фантастичну літературу, а книжки із зоології.

1.5.2. VI розділ «Який проливає світло на наших предків і ще на дещо. Ну й Митько!».

Хлопці регулярно читали наукові книжки, за що їх похвалила бібліотекарка.

На восьмий день Митько висловив наукове припущення, що в минулому (на східній частині Індонезії) жили дракони. Це підтвердив голландський льотчик, але йому не повірили, бо у нього були виявлені розлади нервової системи.

Після Першої світової війни на острові Комодо спіймано дракона, схожого на гігантську ящірку, або варана. Також Митько розповів Сергію про хохулю — це звірятко є сучасником мастодонта. Разом з тим хлопці висловили власну думку стосовно особливостей назви села Юрківка. Врешті-решт невідому істоту озера малі дослідники назвали Митькозавр Стеценка.

На узбережжі озера хлопці побачили знову таємничі сліди і біля них вороняче пір’я.

1.6. Композиція.

Експозиція: Сергій з Митьком вирішили записатися до бібліотеки і вивчати зоологію.

Зав’язка: дослідження хлопців стосовно виникнення невідомого гігантського чудовиська.

Кульмінація: Митькозавр Стеценка з Юрківки — назва невідомого чудовиська, що живе в лісовому озері.

Розв’язка: сліди невідомої істоти на березі виявлені вдень і біля них вороняче пір’я.

1.7. Обговорення змісту розділів твору за питаннями:

1.7.1. V розділ. «Я вкриваю себе ганьбою. Великий зоолог».

• Чому Митько хотів першим побачити невідомого звіра?

• Про яку славу мріяв Митько, якщо він побачить цю тварину?

• У зв’язку з чим між хлопцями виникла суперечка?

• Як припинилася сварка між хлопцями?

• Що трапилося з Сергієм під час нічної варти? Яку оцінку його вартуванню дав Митько?

• Чим були вражені хлопці, прокинувшись уранці, коли прийшли вмиватися до озера?

• Чому хлопці вирішили звернутися до бібліотеки?

• Якою наукою захопилися хлопці і для чого?

• А які книжки ви полюбляєте читати?

• Як необхідно ставитися до книжок?

• Які прислів’я, приказки про книжку вам відомі? (Книга — ключ до знань. Золото добувають із землі, а знання — з книжок. З ручаїв — ріки, з книжок — знання. Хліб наснажує тіло, книга — розум. Книга — міст у світ знань. Розум без книги, що птах без крил. Книга корисна, коли її читають. Без хліба легше прожити, аніж без книги. З книгою подружишся, розуму наберешся. Книга для розуму, що теплий дощ для посівів. Книги читати — усе знати. Одна книга тисячі людей навчає. Книга для дітей, що волога для полів. Книга не пряник, а дітей до себе манить.)

1.7.2. VI розділ «Який проливає світло на наших предків і ще на дещо. Ну й Митько!»

• Як бібліотекарка оцінила читацьку активність хлопців?

• Як читання книг вплинуло на їх кругозір?

• Що цікавого вичитав Митько в книжках?

• Чому льотчику, єдиному свідку, хто бачив драконів, не повірили?

• Коли і за яких обставин було спіймано дракона? Опишіть його («Ним виявилася гігантська ящірка, або ж варан. Не злякатись чотириметрового гіганта важко. Колір шкіри буро-чорний. З грізної ікластої пащі безперестанку вилітає яскраво-рожевий роздвоєний язик, люто дивляться блискучі чорні очі. Варан ступає сильними лапами, тіло його піднято над землею, волочиться лише хвіст. Сила в цьому хвості страшна»)

• Якою була сила у варана? Що про нього розповів Митько.

• Що цікавого дізналися хлопці про хохулю?

• Чим хлопці щодня займалися?

• Які думки виникли у хлопців щодо особливості назви села Юрківка?

• Як Сергій запропонував назвати істоту, що, на думку хлопців, живе в озері?

• Що остаточно переконало юних дослідників у наявності чудовиська в озері?

V. Закріплення опрацьованого матеріалу

1. Розв’язання тестових завдань

V розділ «Я вкриваю себе ганьбою. Великий зоолог».

1. Мандруючи до озера, Сергій ніс клунок, в якому були: а) два намети; б) рядно і ковдри; в) одяг, їжа, посуд.

2. Що хотів зробити Митько, побачивши справді якогось звіра? а) втекти від озера;

Б) сфотографувати; в) стежити за ним.

3. Якщо б хлопці були улюбленими учнями вчительки ботаніки, то вони б:

А) отримували з її предМета тільки п’ятірки;

Б) поїхали на районну олімпіаду;

В) мали можливість не завжди виконувати домашні завдання.

4. Трійки з фізкультури мав:

А) Сергій; б) Митько; в) Василь.

5. Хлопці вирішили вартувати біля озера по черзі, щоб:

А) їх не вкусила змія; б) чудовисько зненацька не напало на них; в) Василь Трош не пошуткував над ними.

6. О котрій годині ночі Сергій повинен був розбудити Митька? а) дванадцятій; б) другій; в) першій.

7. Який художній засіб використав автор у фразі: «Мовчазний, таємничий ліс»?

А) епітет; б) МетаФору; в) порівняння.

8. Яку пісню співав Сергій, перебуваючи на нічній варті?

А) «Два кольори»; б) «Пісню про рушник»; в) «На долині туман».

9. Які книжки вирішили взяти хлопці з бібліотеки?

А) фантастичні; б) про шпигунів; в) із зоології.

10. Зоологія — це наука, на думку Митька, про:

А) дослідження комах; б) весь тваринний світ; в) життя первісних людей.

11. Що нагадав Сергій Митькові про уроки ботаніки? Як Митько:

А) тікав з уроків; б) намагався розсмішити всіх учнів; в) малював карикатури на парті.

12. Що побачив Сергій, одного разу поглянувши в підручник зоології? а) гадюк; б) птахів; в) крокодилів.

VI розділ «Який проливає світло на наших предків і ще на дещо. Ну й Митько!»

1. За що бібліотекарка похвалила хлопців?

А) багато читають; б) підклеїли порвані книжки; в) вчасно повертали художню літературу.

2. До чого не звик Митько?

А) ціле літо відпочивати в селі; б) багато читати; в) досліджувати якусь істоту.

3. На який день вивчення зоології Митько висловив власне наукове припущення?

А) п’ятий; б) сьомий; в) восьмий.

4. Легенди про страшних ненажерливих драконів можна було почути

Серед жителів: а) Ірландії; б) Іспанії; в) Індонезії.

5. Як дракони вбивали свою здобич?

А) рухом хвоста; б) поглядом злих очей; в) вогнем з пащі.

6. Які вчені займалися дослідженням драконів? а) англійські; б) голлівудські;

В) голландські.

7. В якому році один із льотчиків підтвердив думку вчених про наявність страшних істот?

А) 1717; б) 1912; в) 1827.

8. Льотчик — перший, хто побачив на власні очі драконів на острові: а) Комода; б) Тузла; в) Як-Майєн.

9. Розповідаючи про наукові дослідження великих, Митько згадує війну:

А) Першу світову; б) Другу світову; в) Фінську.

10. Яке звірятко за походженням від третинного періоду живе у басейнах рік Волги, Дону й Уралу?