Тема: Натюрморт з-4-х предметів, різноманітних за структурою.

Мета: Дати поняття про натюрморт як жанр живопису.

Навчати учнів зображувати предмети з натури, передавати об’єм допомогою кольору, розміщувати предмети на площині.

Розвивати окомір, аналітичне мислення, вміння передавати у практичних роботах матеріальність навколишніх предметів, речей. Виховувати художній смак.

Обладнання:

— для вчителя: натура (горнятко, кружка, яблуко), ілюстрації з натюрмортами, фотонатюрморти, взірці, репродукції картин Третьяковської галереї.

— для учнів: аркуш паперу, акварельні фарби, пензлики.

Хід уроку

І. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань.

Ви, напевне, всі чули про Третьяковську галерею. Вона знаходиться в Москві. Там дуже багато картин-оригіналів знаменитих художників.

Сьогодні ми трішки там побуваємо. Розгляньте репродукції картин, які знаходяться в Третьяковській галереї.

— До яких жанрів можна віднести їх? (портрет, сторичний, пейзаж, марина, побутовий, натюрморт).

Зверніть увагу на цей портрет. Це портрет Павла Михайловича Третьякова, який раніше був власником цих картин.

Розгляньте карти Кончаловського «Натюрморт. Зелена чарка». Його улюбленим жанром був натюрморт. Тут простота і вишуканість композиції, строгий підбір речей, колірне багатство і вишуканість.

— Що таке натюрморт? (фр. «мертва натура». Жанр зображення предметів побуту: їжі, квітів, посуду, речей, що нас оточують. Ви можете взяти будь-які предмети, що вас оточують і зобразити їх).

— Що потрібно знати, щоб зобразити натюрморт?

(розміщення предметів на площині, передачу об’єму форми, кольору).

- Якщо предмет розташований найближче до нас, як зобразимо його на площині? (найнижче)

- Якщо далі? (вище)

- За допомогою чого можна передати об’єм? (світлотіней)

Пригадаємо градації світлотіні.

2. Аналіз фотонатюрмортів.

Є графічні натюрморти, живописні, є фотонатюрморти:

- відблиск;

- світло;

- півтінь;

- тінь;

- рефлекс (це світло від сусіднього предмета, найсвітліша частина у тіні);

- падаюча тінь.

ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Мотивація навчальної діяльності і оголошення теми і завдань уроку.

Ви побачили у фотонатюрмортах, що скласти натюрморт можна з будь-яких предметів, що нас оточують. Натюрморти нам дають можливість краще вивчити будову предметів, колорит, прекрасна композиція викликає захоплення, естетичні почуття.

Найкрасивіше, звичайно, у натюрмортах виглядає посуд.

Сьогодні на уроці ми напишемо натюрморт з натури 3-х предметів: побудуємо і виконаємо в кольорі.

2. Аналіз натури.

— Які предмети?

— Як розташовані?

— Які кольори?

— Якого кольору підставка? Тло?

3. Показ прийомів та послідовність виконання:

1) вибір формату;

2) розміщення композиції;

У всіх вас різна точка зору. Кожен зі свого місця аналізує, вимірює, а я покажу з однієї точки зору.

3) лінія горизонту;

4) місцезнаходження предметів. Ближче - нижче, далі-вище;

5) осі предметів;

6) окомір. Висота глечика, ширина;

7) висота кружки, ширина, відносно глечика;

8) розміри диньки відносно глечика і кружки;

9) постійно порівнюйте з натурою;

10) величина шийки глечика, дна, вінця;

11) величина вінця кружки, дна;

12) еліпси вінців і дна. Ручки;

13) драпіровка;

14) бліки, падаючі тіні.

Робота в кольорі:

1) Локальним кольором, залишаючи відблиски;

2) темнішим півтіні, ще темніше тіні;

3) рефлекс;

4) падаюча тінь — колір фону темніший.

IV. Підсумок уроку.

Аналіз робіт.

Виставка робіт.

Оцінювання.

Отже ви всі зрозуміли як зображати натюрморт. Треба постійно порівнювати з натурою.

Щоб навчитися гарно правильно зображати, треба постійно робити начерки будь-яких предметів олівцем, ручкою чи фарбами з натури. Адже художники, щоб написати картину, спочатку робили ескізи кожного предмету, який має бути в композиції.

· Навчально-виховний комплекс № 11

· м. Луцьк

· Вчитель: Головенко С. П.