Мета: ознайомити учнів із предметною аплікацією; учити добирати листя за розміром, формою, кольором; розвивати художній смак, мислення, фантазію; сприяти розширенню кругозору дітей; виховувати почуття відповідальності, любов до природи. Обладнання: демонстраційний матеріал — зразки предметної аплікації із рослинних форм; дидактична гра «Упізнайте слова»; кросворд «Тварини»; для індивідуального користування — засушене листя, картон світлих тонів, ножиці, клей, аркуш газетного паперу, серветки.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань

— Що називається аплікацією?

— З яким видом аплікації ви ознайомились минулого уроку?

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми навчимося виготовляти предметну аплікацію.

IV. Робота над темою уроку

1. Дидактична гра «Упізнайте слова»

— Діти, уважно подивіться на картки і прочитайте на них «зачаровані» слова.

АБВЛІСГДЕ К Л З ВІРІМ Н

ЯНЖКОМАХИЛД ЕЮЗПТАХИЩИ

Діти називають слова: ліс, звірі, комахи, птахи.

— А тепер дайте відповідь на питання: «Хто живе в лісі?»

2. Робота над кросвордом «Тварини»

1) Він такий смугастий, Він такий ікластий, Найстрашніший у тайзі — Перед ним тремтять усі! Як роззявить пащу — иррр! Називають звіра... (тигр).

2) Ходить хмуро між дубами, Хижо клацає зубами. Весь, як є, жорстока лють, Очі так її і ллють. Зачаївся ось, примовк Грізний звір цей, звісно,... {вовк).

3) Він із казки, він із пісні, В нього зубки, як залізні. Капустинку він гризе, Зветься звір на букву 3. (Заєць)

4) І мене ти стережись — Полювати пішла... (рись).

5) Така велика, довгошия

І вища за найбільшу шафу. Така розумна і красива У зоопарку є... (жирафа).

21

6) Я сірий, високий,

Замість носа в мене — хобот. (Слон)

7) Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником.

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід. (Лисиця)

7 и

— Як називають усіх цих тварин?

— А які тварини живуть у нашій місцевості?

V. Аналіз зразка виробу

— Пригадайте казки, в яких ідеться про зайчика.

— Так, у кожній із казок («Рукавичка», «Зайчикові хатка», «Заєць та їжак», «Теремок», «Дружні звірі») розповідається про зайчика.

Сьогодні ми виготовимо аплікацію «Казковий зайчисько» із засушеного листя. Ви фантазуватимете, придумуватимете самі свого казкового зайчика.

VI. Інструктаж

Послідовність виготовлення аплікації із рослинних форм.

1. Складіть ескіз аплікації (зайчик).

2. Доберіть тло для аплікації.

3. Доберіть необхідне за формою, розміром, кольором листя.

4. Розкладіть листя на картоні, дотримуючись ескізу.

5. Наклейте листя на визначені місця.

6. Накладіть на аплікацію аркуш газетного паперу та прогладьте. Учитель нагадує правила роботи з клеєм.

VII. Практична робота

Під час роботи вчитель допомагає учням дібрати листя, співвіднести форму, розмір. Проводиться фізкультхвилинка. Діти продовжують роботу. Учитель стежить за послідовністю роботи.

VIII, Підсумок уроку

Під керівництвом учителя обираються кращі роботи на виставку.

    — Ось подивіться, які гарні зайчики! А тепер послухайте віршик. Іде зайчик у трамваї І довкола позирає. Тут підходить їжачок І говорить:— Ваш квиток! Червоніє зайчик густо І дає квиток капусти. Прожував їжак листок. — Це,— говорить,— не квиток! Доведеться Вам зійти І додому пішки йти.

І. Січовик

— Описана у вірші історія є справжньою чи казковою?

— Ніколи не бувайте зайчиком у транспорті!

IX. Прибирання робочих місць

— На наступний урок принесіть шишки, пластилін, ножиці, картон.