Мета: закріпити знання про прикметник; активізувати словниковий запас учнів шляхом добору слів, близьких і протилежних за значенням, вживання прикметників у, переносному значенні; розвивати зв'язне мовлення учнів; виховувати доброзичливість і повагу до традицій народу. Обладнання: різні види вітальних листівок.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 273)

— Прочитайте речення, які ви записали.

— Які запитання ви поставили до назв — ознак предметів? Наведіть приклади.

2. Хвилинка чистопису

Св ві аз свіжий

— Доберіть із цими буквосполученнями слова — ознаки предметів. (Світлий, вічний, казковий, газетний, вітряний, святковий)

— Поділіть три слова (за вибором) для переносу різними способами.

— До якого ви слова можете дібрати протилежне за значенням?

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми й вчитимемось добирати близькі і протилежні за зна

Ченням ознаки предметів. Також повторимо вивчене про слова — назви

Ознак. А ще складемо новорічне вітання і запишемо його на листівку.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Колективна робота з підручником (вправа 274)

— Прочитайте текст. Замініть у ньому назви ознак іншими, протилежними за значенням.

— Запишіть текст, що утворився.

— За допомогою питань усно встановіть зв'язок між словами в першому реченні.

Який?

І 1

Над чим? де?

І І 1 1

Над дорогою стоїть новий високий будинок.

І ЩО? Т

Що робить?

2. Робота в парах (вправа 276)

— Прочитайте.

— Поясніть малому Миколці, що означає в цьому реченні слово сира. Доберіть до цього слова близьке і протилежне за значенням. (Волога; суха)

3. Самостійна робота (вправа 275)

— Прочитайте. До поданих назв ознак доберіть за зразком проти

Лежні за значенням і запишіть.

4. Фізкультхвилинка

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Колективна робота з підручником (вправа 277)

— Прочитайте текст за особами.

— Про що ви дізналися з прочитаного? Дайте відповідь письмово.

— Із другого речення випишіть слово, правопис якого треба

Запам'ятати.

2. Коментоване письмо (вправа 278)

— До поданих назв предметів допишіть назви ознак дрібний або мілкий відповідно до змісту.

— До слів дрібний і мілкий доберіть слова, протилежні за значенням. (Дрібний — крупний, великий; мілкий — глибокий)

3. Розвиток зв'язного мовлення (вправа 279)

Після бесіди з учнями про новорічне свято вони вибирають листівку, яку будуть підписувати.

— Прочитайте вітальну листівку на с. 126.

— За зразком цієї листівки складіть вітання другові чи подрузі.

Любий Валерику!

З Новим роком!

Гарних тобі успіхів у навчанні.

Міцного здоров'я!

Веселих зимових канікул.

Твоя подружка Світланка

— Напишіть вітання на листівку.

— Перевірте, чи немає помилок.

— Подаруйте свою листівку другові чи подрузі, яких ви хочете привітати зі святом.

VI. Підсумок уроку

— На які питання відповідають слова — назви ознак?

— З якими словами в реченні зв'язуються слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які?

— Що на уроці найбільше сподобалося?