Мета уроку: Ознайомити учнів із значенням навколишнього

середовища для здоров′я людини. Виховувати

відповідальне і бережливе ставлення до природи.

Обладнання: серія малюнків «Негативний вплив людини на

природу», «Як природа лікує», кросворд, прислі-

в′я про природу.

Хід уроку

1 Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку.

- Коли ви можете сказати, що ви здорові?

- Чи знаєте ви, що таке здоров′я?

- Що шкодить здоров′ю людини?

- Що може стати причиною захворювань?

На сьогоднішньому уроці ми з вами дізнаємось, як навколишнє середовище впливає на стан здоров­′я людини і яких правил особистої гігієни треба дотримуватись, щоб не захворіти.

2 Бесіда з елементами розповіді про значення природи у

житті людини та вплив навколишнього середовища на її

здоров′я.

Людина – частина живої природи, яка живе серед природи і бере з неї все необхідне для життя: повітря, воду, продукти харчування, корисні копалини.

- Для чого це все потрібно людині?

- Чи зможе вона жити, якщо хоча б щось зникне?

- До чого призвело « підкорення» природи людиною?

«Підкорення» природи призвело до забруднення повітря і води, руйнування ґрунтів, загибелі лісів, зникнення багатьох видів рослин і тварин. І люди зрозуміли, що вони зв′язані з оточуючою природою і залежать від неї. Якщо вони доведуть природу до загибелі, то й самі не зможуть жити.

- Як впливає на людей забруднення повітря, води, ґрунту?

Рослини і тварини дуже гостро реагують на забруднення середовища. Кількість їх зменшується, а деякі і зовсім гинуть. Люди, які живуть у забруднених місцях, хворіють. Тепер «хвороба» природи загрожує здоров′ю людини. Щоб бути здоровою, людина повинна пити чисту воду, дихати чистим повітрям, харчуватися якісними продуктами.

Але часто повітря вода та земля забруднюються отруйними речовинами. Їх викидають у середовище заводи, фабрики та автомобілі. Навіть їжа може бути забрудненою, якщо рослини обробляти хімікатами, а тварин годувати забрудненими кормами чи поїти забрудненою водою. Через це у людей виникають різей хвороби. Якщо у питній воді забагато чи мало солей, це може стати причиною появи каменів у нирках, зуби стануть крихкими. Якщо в організм потрапляють радіоактивні речовини, отрутохімікати, людина може захворіти на рак. Такі хвороби називають «екологічними», тому що вони пов′язані із забрудненням природи.

Найбільшої біди принесла людям аварія на Чорнобильській АЕС, після якої різко збільшилась кількість хворих на рак різних органів та інших недуг, пов′язаних із зниженням імунітету.

- Отже, що потрібно робити, щоб природа « не хворіла»?

3 Розгадування кросворду «Природа і наше здоров′я».

Хоч природа і сама «хворіє» від людського впливу та, не зважаючи на це, є чудовим лікарем для всіх людей. Якщо хочете в цьому впевнитись, спробуйте розгадати кросворд.

4 Бесіда про лікувальні властивості природи

- Отже за допомогою яких складових природа дбає про наше здоров′я? (Вода, повітря, сонце, лікарські рослини, овочі, фрукти).

- Як вода, повітря та сонце вміють лікувати людину?

5 Робота над прислів′ями про здоров′я

Поясніть, як ви розумієте такі прислів′я:

- Без здоров′я немає щастя.

- Бережи одяг знову, а здоров′я змолоду.

-Вартість здоров′я знає лише той, хто його втратив.

Які ще прислів′я та приказки про здоров′я знаєте ви?

6 Підсумок уроку

Для того, щоб бути здоровим і ніколи не хворіти, ми всі повинні пам′ятати, що природа - наш найкращий друг і найдосвідченіший лікар. Але і нам треба берегти її і щоденно піклуватись про її «здоров′я».

Додатковий матеріал

Прислів′я та приказки про здоров′я

Доки здоров′я служить, то людина не тужить.

Було б здоров′я, а все інше наживемо.

Здоров′я – всьому голова.

Глянь на вигляд і про здоров′я не питай.

Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.

Здоровому все на здоров′я йде.

Здоров­′я – найдорожчий скарб.

Хворому і мед гіркий.

Здоровий злидар щасливіший від хворого багача.

Здоров′я – всьому голова.

Кросворд « Пророда і наше здоров′я»

1 Я – роса, і сніг, і дощ.

Без мене не звариш борщ. (Вода)

2 Ростемо у лісі, у лузі – в природі.

Коли захворієш, ми станем в пригоді. (Лікарські рослини)

3 Груші, яблука, банани-

Найсмачнішії продукти.

Тож недарма люблять діти

Влітку й взимку їсти … (Фрукти)

4 Я всіх зігріваю, дарує тепло.

Без мене життя б на землі не було. (Сонце)

5 На городі ми ростемо,

Вітаміни вам даємо. (Овочі)

6 Я невидиме, є всюди,

Хоч мене не бачать люди. (Повітря)

З

З

 

2

В

О

Д

А

 

3

Р

О

С

Л

И

Н

И

4

Ф

Р

У

К

Т

И

 

5

С

О

Н

Ц

Е

 

6

О

В

О

Ч

І

 

7

П

О

В

І

Т

Р

Я