Мета уроку: дати учням основні відомості про рослини, їх будову та функції окремих частин, умови життя. Ознайомити з лікарськими рослинами. Виховувати бережне ставлення до природи, почуття прекрасного у природі.

Обладнання: кімнатні рослини, гербарій, таблиця «Дерева, кущі, трави», Червона книга.

Попередня робота:

§ відгадування загадок про рослини.

§ вивчення віршів, читання художніх творів про рослини.

Хід уроку

1 Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку.

- А які ще рослин знаєте ви?

- Де ростуть рослини?

Сьогодні на уроці ми поведемо розмову про рослини, умови їхнього життя.

2 Вивчення нового матеріалу. Розповідь з елементами бесіди.

Рослини поширені на всій земній кулі. На величезних просторах суходолу вони утворюють ліси, степи, луки. Населяють рослини і водойми: моря, океани, річки, озера, ставки. Вони ростуть навіть на скеля і на сипучих пісках.

Але де б вони не росли, їм завжди необхідне сонячне світло і тепло, повітря, вода і ґрунт. Рослини засвоюють сонячну енергію, вбирають з повітря вуглекислий газ, а з ґрунту поживні речовини і воду.

Рослини збагачують повітря киснем, який потрібен для дихання людям і тваринам.

- Як живуть рослини?

Зелені рослини самі виробляють собі харчування. Вони коренем всмоктують воду і мінеральні солі з ґрунту, які по стеблу піднімаються до листочків.

За своєю будовою рослини дуже різноманітні. Так, в одних рослин листки дуже маленькі, у другої – великі. Наприклад, у лопуха листки значно більші, ніж у кульбаби. У кактусів листки видозмінилися на голки. Рослини мають багато пристосувань для поширення плодів і насіння. Якщо ви спостережливі, назвіть їх.

Люди навчилися розмножувати рослини не тільки насінням.

- Як розмножуються рослини іншим способом, крім висівання насіння?

- Хто спостерігав, як це робиться?

- Люди давно вже помітили, що рослини можна розмножувати органами: листками, наземними і підземними стеблами (бульбами, кореневищами, цибулинами).

- Чи траплялося вам висаджувати рослини? Які?

3 Узагальнення і систематизація знань учнів.

Учні розглядають на таблиці різні групи рослин, порівнюють їх між собою.

- За якими ознаками рослини відрізняються між собою?

- Які дерева ви знаєте?

- Які ви знаєте кущі?

- Які дерева і кущі ростуть на вашій вулиці?

- Які зміни відбуваються в дерев, кущів і трав’янистих рослин протягом року?

- Які ви знаєте культурні рослини?

- Яка різниця між культурними і дикорослими рослинами?

4 Гра «Де росте?».

5 Бесіда про значення рослин у житті людини.

- Яке значення мають рослини у природі та житті людини?

Рослини мають величезне значення в житті людини. Вони є її головною їжею, ліками, вони є кормом для тварин, сировиною для промисловості, будівельним матеріалом.

- Що у нас вирощують?

Важливу роль у житті людини відіграють лікарські рослини. Їх застосовують для виготовлення ліків.

- Які ви знаєте лікарські рослини? (Ромашка, нагідки, подорожник, звіробій, хвощ польовий і т. д.)

У багатьох країнах світу, у тому числі і на Україні, видані Червоні книги – перелік видів рослин і тварин, яким загрожує повне зникнення на Землі. Цю книгу образно порівнюють з червоним сигналом світлофору – сигналом, який сповіщає про загрозу і вимагає уваги і обережності.

Зриваючи лісові квіти, «любителі» природи завдають непоправної шкоди рослинному світу нашого краю. Тому необхідно знати, що до Червоної книги Україні занесені такі види рослин: барвінок малий, конвалія, лілія лісова, первоцвіт, підсніжник звичайний, проліски. (Показ ілюстрацій або матеріалів гербарію).

6 Підсумок уроку.

В народі кажуть, що кожна людина у своєму житті повинна посадити дерево. Де б ви не були, ви повинні завжди пам’ятати, що не можна топтати трави, ламати дерева, зривати квіти.

Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.

Не ламай ромашку, не топчи травичку.

В зелені діброва, в китицях калина.

Глянь, яка чудова наша Україна!

Додатковий матеріал

Гра «Де росте?»

Мета: закріплення знань про умови життя рослин.

Завдання: правильно вибрати місце зростання для конкретної рослини.

Обладнання: м’яч.

Гравці стають колом, ведучий у центрі з м’ячем. Ведучий кидає м’яч будь-кому з гравців і називає рослину. Той, кому кинуто м’яч, ловить його і називає місце, де можна посадити названу рослину, кидає м’яч ведучому.

Наприклад, ведучий називає «пролісок», гравець, піймавши м’яч, відповідає «ліс», ведучий – «калина» і кидає м’яч іншому гравцеві, а той, спіймавши його, відповідає «лука», або «город», або «узлісся».

Правила гри: виграє той, хто без помилки проведе гру. Якщо гра продовжується, переможець стає ведучим.

Загадки

- Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках. (Капуста)

- Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі. (Морква)

- І печуть мене, і варять, і їдять мене, і хвалять, бо я добра і смачна. (Картопля)

- Я кругленька, червоненька, з хвостиком тоненьким. На городі мене рвуть і до столу подають. (Редиска)

- Виріс в полі будиночок, в ньому зерен повно, стіни позолочені, вікна заколочені. (Колосок пшениці)

- Із мішка – на забаву, а із пляшки – на приправу. (Соняшник)

- Не море, не річка, а хвилюється. (Колосся пшениці)

- Одне кинеш – цілу жменю візьмеш. (Зерно)

- Навесні біла, літом зелена, восени жовта, зимою добра. (Груша)

- На дереві зеленим висить, а червоним падає. (Яблуко)

- Навесні красується білим цвітом, а в жнива – червоним плодом. (Вишня)

- Жовте, соковите, на деревинку надіте. (Абрикос)