Мета: Дати учням поняття, яку частину земної поверхні називають Горами; вчити знаходити гори на карті і глобусі; розвивати вміння користуватися картою, читати її; виховувати любов до природи, інтерес до вивчення природи України.

Обладнання: Глобус, фізична карта України, Дитяча енциклопедія, книга «Дітям про тварин».

Хід уроку

І. актуалізація знань

— Пригадайте, діти, яку форму поверхні Землі називають горами.

Іі. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми познайомимося із горами України — Карпатами;

дізнаємося, якої вони висоти, а також які рослини там ростуть, які во

дяться тварини та багато іншого.

Ііі. робота над темою уроку

1. Робота із глобусом.

— Діти, погляньте на глобус. Як на ньому зображені гори? Де ми їх

бачимо?

2. Робота з картою України.

— а тепер подивіться на карту України і визначте, які гори є на те

риторії нашої країни.

Знайдіть Карпатські гори. В якій частині України вони знаходяться? (Повідомлення вчителя.)

— Карпатські гори розташовані на території сусідніх держав: румунії

і Словаччини. Українські Карпати складаються з витягнутих із північного

заходу на північний схід паралелей. Вони є не дуже високими. але вони

впливають на погодні умови, на тваринний і рослинний світ.


3. Практична робота.

— роздивіться схему, що вміщена у підручнику, і дізнаєтесь, як змінюється рослинний світ від підніжжя до вершини. (Пояснення вчителя.)

— У Карпатських горах зосереджено 15 % усіх лісів України. Ліси території становлять близько 40 %. Це найбільший лісовий масив нашої держави. Переважають смереково-букові ліси. Велику площу у Закарпатті займають дубові насадження, ялиця і граб.

Карпатські гори мають високоякісну деревину, яка користується попитом навіть на світовому ринку. Ліси розташовані великими суцільними масивами. Вони відіграють важливу роль водозбереження та природоохо-рони. Ліси також є дуже багатими на лікарські рослини, ягоди і гриби.

Полонини у Карпатах — це безлісі плоскі вершини гірських хребтів. Вони вкриті кострицею, арнікою, чорницею, брусницею, рододендроном. Полонини використовують як літні пасовиська.

(Розповідь супроводжується демонстрацією малюнків.)

Розгляд сторінок Дитячої енциклопедії «Як живеться рослинам високо в горах».

Повідомлення дітей про рослини (за матеріалами цієї книги).

Діти, вам було дане завдання: прочитати з Дитячої енциклопедії

цікаві дані про рослинний світ гір. (Повідомлення зачитати.)

6. Тваринний світ.

Самостійна робота за книгою.

— Прочитайте статтю підручника про тварин Карпат. Перевірка прочитаного.

— Які тварини водяться в Карпатах?

— Чому там такий різноманітний тваринний світ?

7. Кільком учням дати книгу «Дітям про тварин».

Діти повинні прочитати про них і розповісти щось цікаве, що нікому не відоме.

(Розповіді дітей.)

IV. Закріплення матеріалу

— а зараз ми перевіримо, як ви запам’ятали та зрозуміли тему сьогоднішнього уроку. розгадавши кросворд, ви прочитаєте назву гір, з якими ознайомилися.

1

2

3

4

6

7


Листяне дерево, що росте в горах. (Клен)

Квітка, що росте на полонині. (Арніка)

У горах є безліч… (лікарських) Квітів.

Тетерук, рябчик, дятел — це… (птахи).

Хвойне дерево. (Модрина)

Річка, що тече в горах. (Прут)

Дерево на Закарпатті (Ялиця)

То про які гори ми говорили на уроці?

V. Охорона природи Карпат

— В Українських Карпатах зосереджений природоохоронний фонд

(майже 1 500 об’єктів).

1980 р. — Карпатський національний природний парк (50,3 тис. га).

1989 р. — Національний природний парк «Синевир».

1993 р. — Карпатський біосферний заповідник (57,9 тис. га).

VI. Підсумок уроку

Що сподобалося вам на уроці?

Що найбільше запам’яталося?

VII. Домашнє завдання

У книзі «Дітям про тварин» прочитати про корисні комахи лісу і комахи-шкідники лісу. Опрацювати матеріал підручника на С. 130–134.