Мета: вдосконалювати виразне мовлення учнів, вміння передавати власні чи авторські думки та почуття словом; проводити попередню розмітку та аналіз твору за тематикою, з використанням художніх прийомів; розвивати акторські здібності (за системою К. Станіславського, за методикою І. Зязюна); вчити передавати «образ слова» за методикою В, Сухомлинського; формувати дбайливе ставлення до рідного слова, мови, літературної спадщини; пробуджувати літературні здібності у дітей; вчити вести дискусію, логічно й переконливо доводити свою правоту.

Обладнання: Клас (чи зала), святково прикрашений(на) стіннівками та плакатами, малюнками та виразами про Мову; Картки для журі, призи переможцям.

ХІД УРОКУ

Учитель. Сьогодні, діти, ми знову поговоримо про мову. Ви вдома готувалися до конкурсу кращого декламатора за темою «Я без тебе, мово, — без зерна полова». Ви вивчили напам'ять найулюбленіші вірші, уривки з творів, афоризми про мову; тренувалися, щоб найкраще їх прочитати. Зараз ми оцінимо ваші акторські здібності й художній та літературний смаки.

Хід Конкурсної програми

Ведуча

Здрастуйте, друзі! Сьогодні ми з вами Почнемо свої мандри Про Мову віршами.

Перекличка за віршем Ю. Рибчинського «Наша мова».

Ведучий

Хай же звучить Урочисто й чудово Праведне слово — Слово про мову!

На сцену виходить учениця і декламує вірш І. Багряного «Мова».

Ведуча

Ще в колисці немовля

Слово «мама» промов ля.

І звучить нам калиново

Материнська рідна мова,

Що сіє дитині у серденько ласку...

Сашко розповість нам про це.

Будь ласка.... Учень читає вірш Т. Коломієць «Мова».

Ведучий

Чи любите ви у вікно виглядати? Що там, за порогом рідної хати?


Річечка плеще, лужок барвінковий... А все починається з рідної мови. Мова наша люба — то у світ віконце, Цілий світ широкий, осяяний сонцем...

Учениця читає вірш В. Торен «Як то гарно, любі діти...».

Ведуча

Слова — як вранішня роса.

У мові — сила і краса.

Твоя пісня, щастя, доля,

Твоя совість — рідна мова—

Вічністю нам стане:

Не вмре, не зів'яне

Мова наша солов'їна,

Батьківщина — Україна. Учень читає вірш М. Харченка про рідну мову.

Ведучий

Говорять, що живий народ,

Допоки мова буде жити..

Як хочеться. подовжити віку їй,

Співати нею, милуватись, говорити. Учениця читає вірш А. Загрудного «Найми лініє слово».

Ведуча

Буяє навкруги життя:

Заходить сонце й зранку сходить знову.

Коли ти визнаєш народ,

Не можеш не любити його мову. Учень читає вірш Т? Масенко «Мова».

Ведучий

В молитві, пісні й плачі, в праці й в снах,

В любові, в щасті материнства знову

Довіку буде жити український рід —

Довіку буде й українська мова!

Є вічні і святі слова: хліб, мова, Батьківщина,

Мати.

І ми прийшли у світ: і ти, і я —

Все це для любові зберігати.

«Бережімо мову!» — закликає нас В. Григоренко» (Учень декламує вірш.)

Учитель. Ну що ж, нашу подорож ліричними сходинками у країну Українського слова сьогодні закінчено. Чи сподобалась вам подорож? З ким ви сьогодні подорожували? (Діти називають авторів творів.) Чим саме вам сподобався той чи інший твір? (Діти висловлюють свої думки.)

Щоб вберегти від необ'єктивності та зняти емоційний тиск, надати можливість спокійно переосмислити почуте і побачене, підбиття підсумків потрібно перенести на незначний час (хоча б після перерви, прогулянки тощо). Можна періодично провокувати дітей щодо оцінювання роботи класу на уроці-конкурсі й лише після цього підбити підсумки і вручити призи. Приз може бути один, а можна їх дати безліч, наприклад: Міс (Містер) Елегантність (Творчість, Щирість, Жест, Поза, Рух, Патріотичність, Поетичність, Акторська здібність, Галантність)