Мета: Дати дітям поняття про те, що підмет і присудок — це головні члени речення, а решта слів у реченні — другорядні; розвивати вміння синтезувати склади і слова у вправах із деформованим текстом; розвивати мовлення, мислення учнів; виховувати повагу до старших, любов до природи.

Обладнання: На дошці записана тема уроку; плакат із каліграфічною хвилинкою; малюнки їжачка, синички; схеми речень; розсипані на плакаті склади, малюнки до малюнкового диктанту; Конституція України.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка раніше вивченого матеріалу

Загадка

Хто зустрівся мені в лісі?

Хто вдягнувся в кожушок

Із голок і колючок?

Колір в нього сіруватий,

Ніс — неначе в поросяти.

Доторкнусь до голочок —

Він згортається в клубочок. {їжачок)

Завдання 1 приніс їжачок {хвилинка каліграфії).

У Зайчика-хвалька незабаром День народження. Хотів їжачок при

вітати його та забув, як букву 3 Писати.

Допоможемо їжачку згадати букви ЗІХ.

Зз Хх Зз Хх Зз Хх Зз Хх Зз Хх

— А тепер напишемо буквосполучення. Хо но лод ро мо зець

— Із цих складів складіть слова. {Морозець, холодно)

Завдання 2. Складіть речення з цими словами. Холодно їжачкові біля річки.

Яке Це речення за метою висловлювання? {Розповідне)

— З чого складається речення?

— Які ще бувають речення за метою висловлювання?


— Скільки слів у цьому реченні?

— Як пишуться слова в реченні?

— Як пишеться перше слово в реченні?

Завдання 3. Складіть схему речення.

Що ставиться в кінці речення?

Завдання 4. Складіть звукову модель слова.

Їжак

= 0|-б-

(4 букви, 5 звуки, 2 склади)

— А по дорозі до школи зустрів їжак Синичку.

— Сказав мені горобчик, що я некрасива. От я лечу до річки, подивлюсь на себе.

— Та я вже там був, хвилі дуже великі, повертай назад, не побачиш ти себе у нашому дзеркалі.

— Я до школи йду, давай попрошу, хай малята розкажуть, яка ти є.

— Допоможемо лісовим мешканцям? Читання казки «Пташка».

— Послухайте, яку барвисту сукню синичка має. (Малюнок) Опис синички за планом (усно).

1. Яка пташка за розміром?

2. Яке в неї пір'я на голові? На шиї? На грудях? Спинці? Хвостику? Крилах?

3. Як співають синички? (Зінь-зінь)

Тому її раніше називали Зиничка, А потім — Синичка, Бо синього ко

льору більше.

Висновок. Важко їжу добувати синичці! Діти, допомагайте птахам. Про це написано і в Конституції України (стаття 66). (Показати Конституцію України.)

II. Вивчення нового матеріалу

1. Оголошення теми і мети уроку.

2. Читання вірша Ліни Костенко.

(Вірш записаний на переносній дошці.)

Синиці голодом намлілись. Така зима, така зима, — Оце б у вирій полетіти, Так батьківщини ж там нема!

3. Пояснення матеріалу.

— Про кого розповідається в першому реченні?

— Що розповідається про синиць?


— Підкреслимо ці слова. Вони — головні в реченні.

Синиці — Однією лінією, бо це підмет; Намлілись — Двома, це присудок.

— Через те, що в сім'ї є головні — батько і мати, отже, і в реченні є сло

ва, які дуже важливі й однаково головні — це підмет і присудок. Від них за

лежать інші слова, які називаються другорядними членами речення і по

значаються...

Вправа 161, С. 77 (усно). (Діти визначають головні слова.)

III. Закріплення матеріалу

1. Гра «Розсипані склади».

Вітер-пустун розсипав слова. Зберемо їх!

Ти ді ну ша ють ків бать (Діти шанують батьків.) (Викликати учня, він записує речення на дошці.)

2. Скласти речення.

— Про кого розповідається в реченні?

— На яке запитання відповідає слово Діти?

— Що діти роблять?

— Яким членом речення є слово Шанують1?

— Чому присудок?

— Як підкреслимо?

— А які тут другорядні слова? Як їх підкреслимо?

3. Бесіда.

— Родина — це маленька батьківщина, в якій ви живете і яку повинні

любити. Не забувайте про рідних вам людей, будьте уважними до них, до

помагайте їм.

4. Робота з підручником.

Самостійна робота за варіантами (вправи 162, 163). Переписати і підкреслити головні слова. (Вправу перевірити, мотивуючи, виставити оцінки.)

5. Малюнковий диктант (7 слів).

Усно. З одним словом скласти речення, назвати головні слова.

6. Творча робота.

Відгадати ребус. Скласти і записати речення про зайця.


IV. Підсумок

Я Задумала слово, воно відповідає на питання Хто? що? і є Головним членом речення. Що це? {Підмет)

— Назвіть головні слова в реченні.

V. Домашнє завдання

Вправа 166, С. 79.

— Що потрібно зробити у вправі?