Мета: удосконалювати вміння учнів складати і вирізувати вироби з паперу симетричної форми; ознайомити з видом декоративно-прикладного мистецтва — витинанками; розвивати творчі здібності, просторову уяву; виховувати любов до народного мистецтва, культуру праці, охайність.

Обладнання: демонстраційний матеріал — зразки виробів (мережки, серветки) з паперу; таблиця «Українські витинанки»; для індивідуального користування — письмовий папір, ножиці, олівець; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання»; схеми-таблиці «Лінії та їх призначення».

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Актуалізація знань учнів

Бесіда

— Над чим ми працювали на попередньому уроці?

— Які предмети симетричної форми ви запам'ятали?

— Чому комахи та птахи можуть літати?

— Які інструменти були нам потрібні на попередньому уроці?

Ні. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні ми продовжуємо роботу над формуванням навичок симетричного

Вирізування з паперу. Наш клас — це майстерня. Працюватимемо ми у групах.

А що робитимемо, ви дізнаєтеся, коли прочитаєте зашифроване слово.

IV. Робота над темою уроку

— Відгадайте слово.

Поставте літери у порядку розташування чисел від меншого до більшого. 132495786

Учні відгадують слово — витинанки.

— Витинанки — це сюжетні, орнаментальні прикраси, ажурно витяті но

Жицями з паперу.

Учитель демонструє вироби у техніці вирізування, витинання: серветки — квадратні, прямокутні, круглі; мережки, силуетні витинанки.

— Витинанки — одна з яскравих і своєрідних складових художньої твор

Чості українського народу. А тепер послухайте, як про витинанки розповідаєть

Ся у вірші.

1-й учень

Немов відтворення серпанку, З паперу вирізані всі, Ось перед вами витинанки — Зразки чудової краси.

2-й учень

Легкі, прозорі, мов пушинки, Цілком нагадують вони — Серветки, зірочки, сніжинки — Казковий витвір давнини.

3-й учень

Здебільшого їх витинають До світлих новорічних свят.