Мета: продовжити формувати уявлення про слова-синоніми, антоніми, омоніми, багатозначні слова та слова із зменшувально-пестливим значенням, їх роль у тексті, мовленні; добиватися розуміння їх суті кожним учнем; збагатити словник, вчити добирати найбільш влучні слова; розвивати творчі здібності дітей, залучати їх до вивчення мовних, лінгвістичних явищ, законів; вчити висловлювати свої думки і почуття вербально. Обладнання: текст І. Вихованця, Ьхеми-опори, загадки, прислів'я та інший словесний матеріал.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний Момент

II. Робота Над Темою Уроку

1- Вступне слово вчителя

Учитель. Рідна мова, як і все дорогоцінне, потребує дбайливого догляду і вірної любові. Рідна мова — найбільша духовна коштовність, у якій народ звеличує себе. Упродовж віків український народ творив і шліфував свою мову. Заносив у мовну скарбницю добірні перлини пізнання, почуття, мрії. Неповторно звучить мелодія рідного слова. І кожне слово — немов квітка з неповторним ароматом і барвами. У багатобарвності й могутності рідного слова втілюється краса самої людини — творця мови.

Людина багата й нездоланна, коли вирощує хліб на щастя людям, коли вічною працею береже світ, коли плекає мову.

2. Робота над текстом І. Вихованця

Бажано, щоби примірник із текстом І. Вихованця був на кожній парті у дітей.

Учитель

У стінах храмів і колиб

Сіяє нам святково,

Як сонцем випечений хліб,

І виплекане слово...

Учитель, Гарно сказано?! Чи сподобався вам цей текст? Чим саме? Що вас вразило? (Відповіді дітей. Учитель спрямовує їхню увагу на слово, йогорольу значення.)

— А як ви вважаєте, автор любить свою мову чи ні? Доведіть свою думку. (Діти доводять, що автор дуже любить і розуміє свою мову, бо так гарно про иеїрозповів, дібрав такі влучні слова.)

— І все це вік робить за допомогою слова. Це дуже важко — словом розповісти про слово. Сьогодні я пропоную вам стати дослідниками слова, його творцями. Повернімося до тексту І. Вихованця. Однією з особливостей будови тексту є вживання автором слів-... (синонімів). Знайдіть та прочитайте, як автор називає мову (слово). (Якщо діти не здогадаються самі, то вчитель підводить їх до відповіді у процесі аналізу тексту.)

Діти, Мова — дорогоцінність, коштовність, океан звуків. Слово — перлина, мелодія, квітка.


Учитель. Ще з першого класу ви пам'ятаєте, що то за слова, і по-різному називають одне й те саме явище, предмет.

Діти. Це синоніми — слова, схожі за значенням. їх автор ужив у тексті, щоб не було прикрих повторень, для того, щоб прикраси текст.

Учитель. Згодна з вами. А які ви ще слова знаєте?

Діти. Ми знайомі також з антонімами. Це — слова, протилежні значенням.

Учитель. А де найчастіше їх використовують?

Діти. У прислів'ях, приказках, казочках. Наприклад:

• Слово — срібло, а мовчання — золото.

• Сміх крізь сльози.

• Що старе, що мале.

• Чорна корова усіх поборола, а біла прийшла — всіх підняла. Учитель. А ще з якими особливими словами ви знайомі? Діти. Це — омоніми, багатозначні слова. Слово одне, а значе

У нього — кілька. Наприклад:

Коса — дівоча зачіска; інструмент; мілина у річці, на морі.

Півники — птахи; квіти; цукерки.

Учитель. Добре. Я задоволена, що ці знання збереглися у ваш пам'яті. Молодці! А як би ви назвали маленьку пташку? Молоду гілка Зайця, який щойно народився?

Діти. Пташечка, гілочка, зайченятко.

Учите ль. Це — ... Діти доповнюють, що це пестливі слова, сло із зменшувальним значенням.)

3. Складання схеми-опори

Слова

Значення

1. Синоніми

Схожі за значенням слова

2. Антоніми

Протилежні за значенням слова

3. Омоніми

Багатозначні слова

4. Зменшувально-пестливі

Лагідні, ласкаві, ніжні, зі зменшувальне пестливим значенням

4, Складання міні-твору (опису)

Учитель. От ми дещо й пригадали про слова взагалі та про оселиві слова — синоніми, антоніми, омоніми, пестливі слова. А тепер холося б, щоб ви спробували самостійно цікаво розповісти про синонім антоніми, омоніми. Так, як І. Вихованець розповів нам про мову. Щ душа відгукнулась. За жанром цей твір-опис може бути казкою, опої данням, загадкою, віршем.

Діти обирають тему і описують будь-яку групу слів за бажанням.

У процесі роботи можна зачитувати дитячі твори, коментувати (якщо клас вміє так працювати: і слухати, і писати одночасно), Зд Мет дикою В. О. Сухомлинського. Якщо учні не встигли дописати твори з уроці, надайте їм можливість завершити їх удома.

Аналіз творів доцільно провести на наступному уроці мови, читані або за рахунок індивідуальної години.

Кращі твори можна розмістити у стіннівці «Перлини учнівської творчості».