Мета: формування в учнів уявлення про Декларацію прав дитини, основні закони нашої держави; з 'ясувати обов'язки батьків і дітей; виховувати шанобливе ставлення до батьків. Обладнання: С. Кириленко, Л. Слабошпицька «Знай свої права, дитино»; ілюстрації.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку

II. Актуалізація знань учнів

— Кожна людина має невід'ємне право на життя.

А чи знаєте ви свої права? (Діти мають право на освіту, відпочинок і дозвілля, на медичну допомогу.)

III. Викладання нового матеріалу

— 50 років тому Організацією Об'єднаних Націй була прийнята Декларація

Прав дитини. У ній перелічено умови, за яких усі діти Землі будуть щасливими.

1. Кожна дитина має невід'ємне право на життя, а держави забезпечують мак

Симально можливий ступінь її виживання і здоровий розвиток.

У неньки народилося дитя. Дитя моє! Бог дав тобі життя. І, щоб ніхто не заподіяв шкоди Тобі, малесенький громадянин, Бог дав закони нашому народу. Від дня народження, від іменин — Він твій, цей світ широкий за вікном. Ти на життя і щастя маєш право Під золото-блакитним знаменем Своєї Української держави.

С. Кириленко, Л. Слабошпицька

Розглядання ілюстрації.

2. Кожна дитина має право на ім'я і громадянство з моменту народження.

І дівчатко, і хлоп'я мають право на ім'я.

Ти — Надійка, я — Василь, а оцей малюк — Максим.

Мають Дмитрик і Оленка ще й по батькові ім'я.

«Я — Дмитро Ілліч Орленко!» — каже впевнено хлоп'я.

І дівчатко, і хлопчина, і великі, і малі

Мають власну Батьківщину, найріднішу на землі.

Мають право називати Україну словом мати,

Бо вона дітей завжди оборонить від біди.

3. В усіх діях судів, установ соціального забезпечення, адміністративних органів, що займаються проблемами дітей, першочергова увага надається найкращому забезпеченню інтересів дитини. Належним чином мусить ураховуватись думка дитини.

4. Батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини.

О. Дитина має право на користування послугами системи охорони здоров'я.

6. Початкова освіта повинна бути безплатною й обов'язковою.

7. Діти повинні мати час на відпочинок.

8. Вживаються всі заходи щодо припинення викрадання дітей і торгівлі ними.

IV. Робота над матеріалом підручника

Опрацювати статтей «Ніхто не має права ображати людину», «Про права дитини».

V. Первинне осмислення матеріалу

— Що означає слово декларація?

— Що таке Конституція?

— Якими правами дитини ти користуєшся?

— Яких дітей уважають повнолітніми?

— Коли ми святкуємо День Конституції, а коли — День Незалежності України?

Слово горнеться до слова — Гімн співається святковий. Урочисто мовить тато:

— Незалежність — наше свято!

Тож баритися не треба.

Ти ідеш? І я — іду! І вітає сонце з неба Україну молоду. Серпень тішиться, що діти Прапорці в руках несуть. І шумить в каштанах вітер:

— Українчики ідуть.

VI. Підсумок уроку

— Про які права дітей ви почули вперше?

Складання «асоціативного куща»

ПРАВА,

VII. Домашнє завдання

1) Опрацювати статті підручника.

2) Скласти невеличку розповідь «Мої права».