Мета: ознайомити з головними словами в реченні, вчити знаходити їх у реченнях, будувати речення за поданими головними словами; розвивати мовні вміння дітей; виховувати любов до художнього слова, інтерес до читання. Обладнання: малюнки зайчика і лисички.

ХІД УРОКУ

!. Організаційний момент

П. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 160)

Перевірка — індивідуальне опитування.

Декілька учнів розповідають про речення, спираючись на таблицю вправи 158.

2. Робота з малюнками

— Зверніть увагу на малюнки на дошці. Складіть і запишіть два речення: перше — зі словом заєць, друге — зі словом лисиця.

— Зі скількох слів складається перше речення? А друге?

— Які слова ви вибрали б, якби я попросила вас знайти головні слова у першому (другому) реченні?

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми розширимо свої знання про речення, дізнаємось, як

Визначати головні слова.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Колективна пошукова робота (вправа 161)

— Хто автор вірша?

— Що ви можете про нього розповісти?

— Які ще вірші цього автора ми читали?

Висновок можна оформити у вигляді схеми:

Головні слова речення

Хто? що? що робить?

2. Робота в парах (вправа 162)

Перевірка — опитування пари.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота (вправа 163)

— У якій казці ми зустрічали ці речення?

— А які ще народні казки ви читали?

— Чи цікаво вам було читати? Чому? Перевірка — індивідуальне опитування.

2. Фізкультхви линка

3. Диференційоване завдання

Учні з вищим рівнем підготовленості виконують вправу 165, учні : 5ільш низьким рівнем — вправу 164.

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Прочитайте слова на дошці і вставте пропущені букви.

Учит_ль, дят_л, д_ктант.

— Складіть таке речення зі словом дятел, щоб це слово було головним у реченні.

— Подумайте, як скласти речення зі словами вчитель і диктант, щоб слово учитель було головним, а диктант — не головним.

— Як знайти в реченні головні слова?

2. Підготовка до виконання домашнього завдання

— Прочитайте речення із вправи 166. Чого в них не вистачає?

— А де ж можна знайти для них головні слова?

— Доберіть головне слово і доповніть перше речення.

— Які головні слова в ньому? Як їх упізнати? А як позначити?

— Аналогічно ви опрацюєте всі наступні речення.

3. Метод «Від А до Я»

Діти об'єднуються у групи по 4-6 осіб. Кожна група отримує певну частину абетки (на картках) — наприклад, від А до Д, від Ж до Л.

Групи придумують підсумкові речення за темою уроку, кожне з яких починається з їхніх літер.

VII. Домашнє завдання

Вправа 166, усно скласти розповідь про головні слова у реченні за допомогою складеної опорної таблиці.