Мета: уточнити й розширити уявлення учнів про значення знань у житті людини; обговорити правила для учнів; розвивати почуття відповідальності; виховувати у дітей бажання дотримуватись правил для учнів.

Обладнання: плакат з прислів'ями, текст української народної казки «Розумна дівчинка», загадки.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка знань учнів

— Як називається наша держава?

— Хто живе в Україні?

— Як єдиним словом можна назвати всіх жителів нашої держави?

— Яких видатних українців ви знаєте? Чим вони прославили нашу країну?

II. Повідомлення теми заняття

Читання вірша Анатолія Костецького.

Спитай у тата чи у мами,

Які професії у них.

Професій в світі є чимало,

Сповна їх вистачить на всіх.

Та є одна поміж професій,

Якої вчаться всі в житті,

Яка для кожного найперша,

Якої вчитиметееь ви.

Учитель, лікар чи геолог,

Письменник, слюсар чи шахтар —

Всі називають головною

Одну професію — школяр!

Бо всім відомо, що без НІКОЛИ,

Без знань, що мусиш там набуть,

Не станеш у житті ніколи

Тим, ким в дитинстві мрієш буть.

— Які професії згадуються у вірші?

— Яку професію називають головною?

— Яке основне заняття кожного школяра?

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про значення знань у житті людини.

1ІЇ. Вивчення нового матеріалу

1. Прослуховування й обговорення української народної казки «Розумна дівчинка»

Було двоє братів: один бідний, а другий багатий.

Пожалів багатий брат бідного і подарував йому корову. Через якийсь час передумав і велів бідному повернути корову.

Бідний сказав, що не віддасть, бо діти вже звикли до молока. Багач повів бідного до пана, щоб той їх розсудив.

Пан каже:

— Хто скаже, що найсолодше в світі, того корова.

Багач приніс панові мед. А бідний передав слова своєї доньки: «Найсолодше у світі — сон». Пан погодився зі словами розумної дівчинки і говорить до бідняка:

— Ось тобі п'ятнадцять яєць, я хочу, щоб назавтра твоя розумниця їх висиді

Ла і принесла курчат, тоді вже корова твоя.

Дівчинка яйця взяла, засмажила, а татові каже:

— Іди до пана і скажи, що курчата будуть, але хай він сьогодні поле виоре, посіє

Просо, завтра скосить, вимолотить, зробить пшоно, щоби курчата мали що їсти.

Пан визнав, що йому не перемогти таку розумну дівчинку, і віддав корову бідному братові.

2. Читання прислів'їв та приказок, записаних на плакаті

• Голова без розуму, як ліхтарик без свічки.

• Ученому — світ, невченому — тьма.

• Людина без розуму, як млин без води.

• Чого Івась не навчиться, того Іван не буде знати.

3. Розповідь учителя

— У північних народів є просте і мудре висловлення: «Якщо подарувати лю

Дині одну рибину, вона буде ситою один день. Якщо подарувати дві, буде ситою

Два дні. Якщо ж навчити людину ловити рибу, вона буде сита все життя».

Так і в навчанні: корисно багато знати, а ще корисніше самому здобувати знання, гартувати свою волю, долати лінощі.

Послухайте поради, як налаштувати себе на роботу на уроці.

• На перерві слід підготуватися до наступного уроку.

• Добери все, що потрібно для роботи.

• На парті не повинно бути нічого зайвого.

• Усі предмети слід розмістити на звичних місцях.

4. Гра-змагапня «Хто швидше підготується до уроків мови (читання, мате

Матики)»

Учитель ставить завдання: «Підготуйтесь до уроку читання». Учні швидко дістають з портфеля все необхідне. Перемагає той, хто швидко все поклав на парту.

5. Повторення правил для учнів

— Учень повинен не тільки успішно навчатись, він повинен ще й виконува

Ти правила, встановлені для учня.

Учні читають із дошки вірші, імітуючи, рухи.

Заходить вчитель — треба встати.

Як він тобі дозволить — сядь.

Спитати хочеш — не гукай,

А тільки руку піднімай.

У школі парту бережи

І на парті не пиши.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно.

І не стрекочи на уроках,

Як папуга чи сорока.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Обговорення й розв'язування ситуацій, уміщених у підручнику «Я і Україна» (С. 8-9).

V. Підсумок заняття

— Послухайте віріп ІО. Федьковича, запам'ятайте побажання, висловлені

У віріпі, і намагайтесь виконувати їх у своїй навчальній діяльності.

Учітеся, діти любі, читайте, гадайте,

Як та бджілка медок з квітки, розуму збирайте.

Бо в мудрого й на камінні пшениця уродить,

А дурному не вродить ніщо і в городі.

Бо в мудрого і кропива іде на ужиток,

А в дурного і пшениця обернеться в збиток.

VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати статтю підручника.

2) Дібрати прислів'я та приказки про навчання, знання, розум.

3) За бажанням взяти невеличке інтерв'ю у батьків про те, як і де вони навчалися.