Мета: узагальнити й розширити знання учнів про природу; розвивати спостережливість щодо природних явищ; виховувати інтерес до пізнання навколишньої дійсності, любові до природи та бережливого ставлення до неї. Обладнання: картки з тваринами і місцем їх проживання.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Учитель

Добрий день вам, любі діти! Рада вас вітати! Щастя та добра вам Сьогодні побажати.

— Діти, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю

Викликає спілкування з природою. Вона завжди чарувала й чарує, хвилювала

Й хвилює людину.

Діти, а ви любите подорожувати?

— Тоді вирушаємо в подорож лісом. Послухаємо щедрий голос природи.

І!. Систематизація й узагальнення знань, вмінь, навичок

1. Гра «Обери правильну дорогу»

Завдання. Уточнити знання дітей про взаємозв'язок людини з природою. Ігрова ідея. Дитина повинна визначити, якою стежкою вона пройде, і пояснити свій вибір.

ХІД ГРИ

Слід обрати дорогу. На першій розташований завод — тут забруднене повітря. На другій рухається багато транспорту. Третя дорога — алея з густонасаджени-ми деревами.

Висновок: найкраще йти третьою дорогою, оскільки тут дихатимеш чистим повітрям і можеш послухати спів птахів.

2. Пори року

— Ось ми на лісовій галявині.

А яка зараз пора року? А які ще пори року ви знаєте? Гра «Пори року»

Завдан ня. Діти повинні зрозуміти, які зміни відбуваються з рослинами у різні пори року.

— Я вас запрошую пограти. Усіх вас перетворюю на насіння. (Діти згорта

Ються в клубочок, згинають голову і накривають руками.)

Як тільки проглянуло тепле весняне сонечко, насіння починає повільно рости. (Піднімаються) У нього з'являються листочки. (Руки тягнуть вгору) Росте стебельце (тіло витягується), з'являються гілочки з пуп'янками. (Руки в сторони, пальці стиснуті.) Настає радісний день, і пуп'янки лопаються. (Різко розтуляються кулачки) Пагін перетворюється на чудову сильну квітку. Настає літо, квітки гарнішають, милуються собою, посміхаються квітам-сусідам, кивають їм, легенько торкаються своїми пелюстками.

Але ось подув вітер, настала осінь. Квітка гойдається в різні боки, бореться з негодою (колихання рук, голови, тіла), квітка нахиляється до землі, лягає на неї. їй сумно.

Та ось пішов зимовий сніжок. Квітка знову перетворилася на насіння. Сніг прикрив насіння, йому тепло і затишно.

Незабаром знову настане весна, і воно оживе!

3. Гра «Допоможіть кожному потрапити додому»

Завдання. Клас об'єднується у дві команди, які отримують картки із зо

Браженням тварин та їх житлом. За сигналом потрібно утворити пари.

Ведмідь — барліг риба — річка

Бджола — вулик шпак — шпаківня

Жаба — вода птах — гніздо

Білка — дупло миша — нора

— Ліс — це своєрідна зелена нива і водночас сонячна лабораторія, де відбувається велике таїнство. Саме тут мільйони, мільярди різних листочків своїми ротиками п'ють цілющу енергію сонця. У лісі зароджується органічна речовина, яка потрібна для життя всьому живому,— людині, тваринам, птахам. Ліс прикрашає землю, дає нам цілюще повітря. У лісі росте багато різних дерев.

— Які з них ви знаєте?

— Яку користь ми маємо від них?

— Крім дерев, у лісі ростуть і різноманітні квіти. Життя квітів розпочинається з перших вісників весни — пролісків. (Потім розквітне ряст, жовтий козелець, фіалки.)

— Які квіти ви ще знаєте?

— Де вони ростуть?

4. «Червона книга»

— Завдати болю природі — не хитра справа. На жаль, погане ставлення до при

Роди призводить до того, що деякі види рослин і тварин перебувають під загрозою

Зникнення і потребують охорони.

Розв'яжіть завдання кросворда і прочитайте, як називається книга, де записані всі види рослин і тварин, що зникають.

1. Колір, що означає небезпеку. (Червоний)

2. Узимку голі мерзнуть в полі,

А весною, диваки, одягають кожушки. (Дерева)

3. Навесні веселить,

Влітку холодить,

Восени годує,

А взимку гріє. (Природа)

4. Головний ворог лісу. (Вогонь)

5. Де лежала червона коза, там трава не росте. (Вогнище)

6. Дихають, ростуть, а ходити не можуть. (Рослини)

7. По білому полю Чорні вівці гуляють,

Всіх розуму навчають. (Книга) Ключ. Червона книга.

Опрацювання матеріалу підручника (С. 138 «Про шкоду природі»)

ПІ. Підсумок уроку

— Діти, ми з вами можемо не тільки берегти природу, а й примножувати її. Що, на вашу думку, для цього слід зробити? (Відповіді дітей.)

— Дорогі друзі, час повертатись. Бачу, що ви ростете справжніми знавцями й охоронцями рідної природи. Більше читайте — книги збагатять вас новими знаннями. Адже для того щоб охороняти все живе навколо, слід перш за все бути добре обізнаними з довкіллям.