Мета: формувати поняття літо; ознайомити з вінкОплетенням, народними іграми; розвивати спостережливість щодо змін у природі; виховувати інтерес, любов до рідної природи. Обладнання: малюнки про літо.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація знань

Учитель

Теплий, довгий-довгий день,

Повна миска черешень,

Достигає жовтий колос,

Демонструє коник голос,

І суничка дозріває.

Тож коли це все буває? (Влітку)

II. Викладання нового матеріалу

І. Вступна бесіда

— Ось і незабаром настане літечко. Які місяці має літо?

— Чи знаєте ви, чому вони так називаються?

Назва місяця «червень» (тобто «красний», «красивий») походить від назви комахи (вид червеців), яку збирали у цій час, а потім виготовляли з неї червону фарбу для бойових знамен княжих дружин.

У давнину слов'яни називали цей місяць ізок (час стрекотання коників), а також ау {час збирання окремих видів грибів). В окремих місцевостях його називають ґедзень (ґедзь), бидцень (бицькатися — тварини відганяють кровососів), хліборост, світозар, сінокосінь, бджоляр, світогрій, щедрій. Назва «июнь» походить від імені давньоримської богині неба Юнони.

Сьомий місяць року зобов'язаний своїм ім'ям давньоримському імператорові Юлію Цезарю — «июль», У слов'ян його назви були пов'язані із різними видами праці: білень (час відбілювати полотно), пасень, косень (заготівлясіна), су ничник і чорничник. А також жарник, грозовик, росяні зорі, маківка літа, жнивар, сінозарник, громотворець, липець, липень.

Джерелом походження назва місяця серпня, звісно, є серп — знаряддя праці на збиранні трав, хліба. У білорусів він має аналогічну назву — жнивець. Називали його також заревом (від частих зірниць), кивнем (коні головами кивають, відганяючи кровососів), густирем (бо було багато наїдків), грибнем.. Російська назва «август» має давнє походження — від імені давньоримського імператора Октавіана Августа.

— Які відчуття, спогади викликає у вас літо? (Розглядання малюнка в підручнику на с. 131.)

— Літо користується чи не найбільшою любов'ю як у дітей, так і в дорослих. Це не тільки час відпочинку, але й наимальовничіша пора року. Літо приваблює нас своїм теплом. Природа тягнеться назустріч йому.

Як гарно зараз у лісі! Помилуйтеся зеленню дерев. Улітку вона стає яскравішою.

Зранку на травичці можна побачити росу. Як ви розумієте вислів «сонце росу випиває» ? Особливо гарні квіти вранці, всі прикрашені крапельками роси.

Загадки

• Горів у траві росистій Ліхтарик золотий. Світив — і враз потух — Перетворився в пух. (Кульбаба)

• Стебельце — шершава драбинка, У серединці — чорна вуглинка, Пелюстки блискучі, як лак.

Це квітує червоний... (мак).

• Стою стрункий, високий,

В зелених шатах я,

І золотом оздоблена Голівонька моя. (Соняшник)

• На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять.

Мов шматочки неба голубого,

Вмирають, виблискують, горять, горять. (Волошки)

• Виросли на лузі сестрички маленькі.

Очки золоті, а вії — біленькі. (Ромашки)

(Розглядання українського віночка на с. 132.)

— Прислухайтесь до ароматів літа. Чим пахне ця пора року? Які запахи літа подобаються вам найбільше?

— Як ви вважаєте, чому літо називають «смачним» ? Які літні «дарунки» подобаються вам?

2. Розучування гри «Подоляночка» (С. 133 підручника)

КАНІКУЛИ

«Канікули! Канікули!» — співає все навколо.

Канікули, канікули, канікули у школі!

А що таке канікули?

Це літні дні барвисті.

Це час, коли нам ніколи

Хоча б на мить присісти,

Бо треба мчати босими,

Наввипередки з вітром,

З густих лісів приносити

Горіхів повні відра.

Це час у річці хлюпатись,

Підсмажувати спини,

І зранку в лузі слухати

Тонку струну бджолину....

А. Костецький

— Чи знаєте ви, що таке «канікули»?

У буквальному перекладі це слово означає «собачки» (з латини «каніс» — собака).

Найяскравішу зірку сузір'я великого пса називали «Канікулою». Ця зірка з'являлася щорічно на небі в липні, усередині літа. У цей період було спекотно, тому студентів і школярів звільняли від занять, а дні на честь цієї зірки почали називати канікулярними, канікулами.

Спочатку канікулами називали лише літній відпочинок, а потім почали називати й інші перерви у навчанні.

3. Завдання для спостережень влітку

1) Підручник (С. 135).

2) Спробуйте перевірити влітку такі народні прикмети щодо передбачення погоди.

• Птахи в'ють гнізда з сонячного боку — на холодне літо.

Перші гриби (зморшки та сморжі) виросли на пагорбі — на дощове літо, коли ж в улоговищі, — на сухе.

• Трава в червні починає сохнути,— на дощове літо.

• Рясно цвіте гречка — на спекотне літо.

• Які метелики навесні вилетіли першими — білі чи червоні? Якщо червоні, літо буде багате на мед і сухе, а білі — мокре і щедре на молоко.

• На початку місяця з'явилися маленькі гусенята — на сонячне літо.

III. Підсумок уроку

— Де відпочиватимете влітку?

— Що збираєтесь робити влітку?

— Чистих вам рос, любі діти, й доброго відпочинку!