Мета: ознайомити учнів із розмаїттям рослинного світу; сформувати поняття дерева, кущі, трав'янисті рослини; ознайомити з функціональним призначенням органів рослин, показати пристосування рослин для поширення плодів і насіння; розвивати спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю; почуття прекрасного в природі. Обладнання: роздавальні картинки, плакати, таблиці, гербарій.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

— Діти, яка пора року настала?

— Як ви дізналися?

— Які зміни відбулися в природі за тиждень?

— Відгадайте загадку: «Невидимка ходить гаєм, всі дерева роздягає». (Осінь)

II. Актуалізація опорних знань

— Що оточує нас у житті й одночасно живе своїм життям? (Рослини)

— Які ви знаєте рослини? (Кущі, дерева, трави) Чим вони відрізняються?

— Де ростуть рослини?

НІ. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь з елементами бесіди

— Рослини поширені по всій земній кулі. На величезних просторах вони ут

Ворюють ліси, степи, луки. Населяють вони і водойми, ростуть навіть на скелях

І в сипучих пісках. Де б вони не росли, їм завжди по-трібне сонячне світло і теп

Ло, повітря, вода і ґрунт. Рослини збагачують повітря киснем, який потрібен для

Дихання людям і тваринам, роблять його чистішим і свіжішим. Тому рослини

Називають зеленими легенями Землі. Завдяки повітрю ми живемо і повинні дба

Ти про його чистоту. Адже забруднене повітря — велика загроза для всього жи

Вого. Потрібно більше насаджувати різноманітних рослин: дерев, кущів, квітів.

У нашій школі є така традиція: кожен першокласник і випускник на згадку про

Себе садить біля школи дерево.

У природі є багато видів рослин: і дерева, і кущі, і трави.

Запам'ятайте, що дерево має тільки одне високе стебло (стовбур), у куща — кілька низьких міцних стебел. Трав'янисті рослини мають м'які, соковиті, зелені стебла.

Демонстрація таблиці, на якій зображені дерева, кущі, трав'янисті рослини.

2. Робота з підручником (С. 28-29)

— Яку будову має кожна рослина? (Корінь, стебло, квітка, плоди з насінням)

— Які спільні ознаки мають дерева і кущі?

— Скільки стовбурів має дерево?

— А кущ?

— Чи мають стовбур трав'янисті рослини?

3. Робота з гербарієм «Органи рослин»

— Розгляньте рослини, назвіть їх. Розкажіть про будову окремих рослин.

— До якої групи вони належать?

— Уважно послухайте загадку В. Бутрім та спробуйте відгадати її.

Що є спільного в калині, І смородині й шипшині, Бузині, бузку, ожині, Аґрусі, а ще в ліщині?

Має також барбарис

З ними кілька спільних рис.

А от м'ята, і суниця,

І кульбаба, і пшениця,

І тополя, й кипариси

Зовсім інші мають риси! (Це кущі.)

— Як назвати одним словом м'яту, суницю, кульбабу, пшеницю? (Трави)

— А що об'єднує тополю й кипариси? (Це дерева.)

— Рослини розподіляють на культурні (рослини, які вирощують люді на городах, полях, в садах) та дикорослі (їх ніхто не садив, не доглядав за ними, вони ростуть самі.)

• Чи культурні ці рослини:

Помідор, гарбуз, малина,

Морква, жито, огірки,

Мак, кульбаба, буряки?

(Кульбаба — дикоросла рослина, а мак і малина бувають і культурними, й дикорослими.)

• Чи культурні ці рослини:

Кабачки, кавун і дині,

Абрикос і полуниці,

Подорожник і пшениця?

(Подорожник помилково потрапив до переліку культурних рослин.)

4. Фізкультхвилинка

— У плодах дозріває насіння. Для поширення насіння рослини мають різні

Пристосування: насінина клена — крильця, лопуха — гачечки, кульбаби — па-

Рашутики. Одні насінини розносяться вітром, а інші прикріплюються гачечка

Ми до тварин і таким чином розповсюджуються.

5. Робота з підручником (С. 30—31)

6. Роль рослин у житті людей

— Рослини є головною їжею, ліками, кормом для тварин, сировиною для про

Мисловості, будівельним матеріалом. Діти, нині багато видів рослин і тварин зник

Ли або зникають (їх знищили). Багато з них занесено до Червоної книги — це пере

Лік рослин і тварин, яким загрожує повне зникнення на Землі. Цю книгу порівню

Ють із червоним знаком світлофора — сигналом, що сповіщає про загрозу і вимагає

Бути уважним та обережним.

Робота з ілюстраціями, малюнками рослин, що занесені до Червоної книги: підсніжник сніговий, дрібноплідна журавлина, півонія тонколиста, ковила пух-настолиста тощо.

— Зриваючи лісові та польові квіти, ми завдаємо непоправної шкоди рослин

Ному світу свого краю.

IV. Узагальнення й систематизація знань

Гра «Посадирослину» (гра з м'ячем)

Ведучий кидає м'яч гравцям, які називають дикорослі рослини, культурні рослини, рослини, що занесеш до Червоної книги.

V. Підсумок уроку

— У народі кажуть, що кожна людина у своєму житті повинна посадити де

Рево. Де б ви не були, ви повинні завжди пам'ятати, що не можна топтати тра

Ву, ламати дерева, зривати квіти.

Слова цього вірша повинні надихати вас на добрі справи.

Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка. Не ламай ромашку, не топчи травичку. В зелені діброва, в китицях калина, Глянь, яка чудова наша Україна!

VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати статтю підручника.

2) Дібрати загадки про культурні й дикорослі рослини.

3) Підготувати рецепт лікарського чаю (за допомогою батьків).