Мета: ознайомити учнів із різноманітним світом тварин; формувати поняття комахи, птахи, звірі; навчати їх розпізнавати за істотними зовнішніми ознаками; розвивати логічне мислення через завдання на порівняння, доведення, вилучення зайвого, встановлення взаємозв'язку між рослинами і тваринами, між самими тваринами; виховувати бережливе ставлення до всього живого. Обладнання: картини із зображенням птахів, звірів, комах.

ХІД УРОКУ

Актуалізація знань учнів, повідомлення теми уроку

— Сьогодні ми поговоримо про світ природи. Адже кожної хвилини, щомиті

Всі ми спілкуємося з навколишнім світом. І, мабуть, ви вже встигли помітити:

Все, що нас оточує, перебуває в нерозривному взаємозв'язку, живі організми пов

Ністю залежать від неживої природи. Та й у самій живій природі все пов'язане

Одне з одним. Ви також є невід'ємною частиною велетенського Всесвіту.

Тож я хотіла б розпочати наш урок із казки. А чому з казки? А тому що в дитинстві все починається з казки.

А придивись, будь ласка, У лісі всюди казка. Вона блукає лісом. Прислухайся, будь ласка, У лісі всюди казка.

С. Бабій

ЩО ТАКЕ ЛІС?

Одного разу художник вирішив намалювати ліс. «Що таке ліс? — розмірковував він.— Звісно, ліс — це дерева».

І він намалював дуби, ялини, сосни, куші ліщини, зелену траву і яскраві квіти. А в куточку картини він намалював маленького чоловічка з довгою бородою — дідуся-лісовичка. Бо ж який це ліс без лісовичка?

Повісив художник свою картину на стіну, помилувався нею і кудись поїхав. Коли за деякий час він повернувся, то на картині побачив лише чорні стовбури дерев.

— Що трапилося з лісом? Чому він пропав? — жахнувся він.

— Ти забув намалювати гриби,— озвався дідусь-лісовичок.— Без грибів не буде лісу.

Художник узяв пензля й намалював знову дерева й кущі, траву, квіти, а серед трави — гриби. Проте ліс продовжував усихати.

— Це тому, що у твоєму лісі немає комах,— зауважив лісовичок.

Художник знову взявся за пензля, і на квітах та листячку з'явилися яскраві

Метелики і моторні жуки.

— Ну, нарешті, усе в порядку, — вирішив художник і, ще раз помилував

Шись картиною, знову кудись поїхав.

А коли він невдовзі з'явився, то не повірив власним очам: на місці розкішного килима з квітів і трав була лише оголена земля. І дерева теж були голі, неначе взимку.

Художник підійшов ближче... і вжахнувся. Весь ліс було вкрито товстим шаром гусені та жуків.

Навіть лісовичок з острахом відсунувся на край картини і вигляд мав дуже засмучений.

— Це ти в усьому винний! — заволав художник.— Ти наказав мені намалювати комах. А вони з'їли весь ліс! Що ж робити? Невже я ніколи не зможу намалювати справжній ліс?

— Ніколи,— мовив лісовичок,— якщо не намалюєш птахів. Тому, що справжній ліс не може існувати без птахів.

Художник не сперечався, узяв пензлі, фарби. Він знову намалював дерева, кущі, траву і квіти. Під деревами й у траві він хитро замаскував гриби, на листя посадив метеликів, бджіл і бабок, а на гілках з'явилися веселі птахи. Працював він довго. Та, коли йому здалося, що роботу закінчено, лісовичок мовив:

— Мені затишно у цьому лісі. Однак я не хочу, щоб він знову загинув.

— Але чому ж він тепер може загинути? Адже в ньому все є!

— Не все,— сказав лісовичок.— Намалюй жабу і ящірку.

І художник намалював жабу та ящірку. І ще різних звірів.

Він завершив роботу, коли надворі було темно. Художник хотів запалити світло, аби побачити, що ж у нього вийшло, та раптом почув якісь шерехи, форкання, тріск гілок.

— Ось, нарешті, це справжній ліс,— почувся із темряви голос дідуся-лісо

Вичка. Тепер він буде жити. Тому що тут є все: і дерева, і гриби, і квіти, і твари

Ни. Це — ліс.

Художник запалив світло й уважно подивився на картину.

Але лісовичок десь подівся.

А може, він просто причаївся у траві або сховався у кущах. Може, він заліз на дерево, і його не видно було серед листя. Та він міг заховатися в лісі де завгодно. Адже там живуть тисячі й тисячі мешканців, яких неможливо побачити! Але всі вони неодмінно знаходяться в лісі.

ІО. Дмитрієв

— Діти! Ця казка є доказом того, що у світі природи все тісно пов'язане одне

З одним і не може існувати навіть без однієї, найменшої частинки. У природі все

Закономірно.

Ліс — одяг Землі, охоронець річок, збирач води, захисник ґрунту від вимивання, лікар, сторож здоров'я людини, дім для тварин.

6. Тварина багата і рогів багато. (Олень)

7. У лісі біля пня біготня і метушня: народ робочий весь день клопоче. (Мурашки)

— Отже, тема нашого уроку — «Тварини лісу». Сьогодні ви дізнаєтесь, чому

Тварини живуть у лісі, чому ліс потребує охорони.

II. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

— Я хочу запропонувати вам послухати уважно вірш.

Було у матері-Природи Дві донечки такої вроди: Хто їх побачив хоч на мить, Не міг забуть і розлюбить. Голубооку звали Флора, У неї очі, наче зорі. Завжди замріяна, тендітна, Ласкава, ніжна та привітна. А Фауна — швидка, як вітер, Могла з птахами полетіти, І за оленями стрибати, Та з білочками пустувати. Обидві світ живий любили, Відтак його боготворили. Тож вирішила мудра мати На посаг їм дарунки дати: Мрійливій Флорі — світ рослинний, А жвавій Фауні — тваринний, Щоб берегли і доглядали, Від всього злого захищали. Живуть в легендах і понині Живого світу дві богині.

— Отже, діти, як називається рослинний світ? (Відповіді учнів.)

— Правильно — флора. А тваринний? (Відповіді учнів.)

— Теж правильно назвали — фауна.

Загалом розрізняють живу і неживу природу. Тварини, як і рослини,— це живі організми, частина живої природи.

— Які ознаки властиві живим організмам? (Відповіді учнів.)

— То чому ж живу природу поділили на рослин і тварин? Чим вони відрізняються? (Основна відмінність між рослинами і тваринами полягає в тому, як і чим. вони живляться.)

2. Робота з підручником (С. 32)

3. Робота з малюнками із зображенням тварин лісу

— Які з них вам відомі?

— Де ви їх бачили? Що знаєте про них цікаве?

4. Слухання аудіозапису «Голоси птахів»

5. Відгадування загадок про птахів (за вибором учителя)

— Як одним словом назвати цих тварин? (Птахи)

6. Розглядання птахів, зображених на ілюстрації в підручнику (С. 33)

— Назвіть зображених птахів. Що ви про них знаєте?

7. Практична робота з визначення істотних ознак птахів

— Що спільного у зовнішній будові птахів?

— З яких частин складається тіло птахів?

— Чим вкрите тіло?

— Що розміщено на голові?

— Скільки ніг? Які вони?

8. Робота з підручником (С. 34)

Проведення гри «Що нам потрібно знати й мати?»

9. Гра «Хто це?»

Учні беруть картинки із зображенням птахів та описують їх.

10. Бесіда про розмаїття комах

Робота з підручником (С. 32).

— Розгляньте комах. Чим вони відрізняються? Що у них спільного?

— Полічіть, скільки у комахи ніг.

— Зі скількох частин складається тіло? Що є на тілі у комах?

— Спробуйте відгадати назви комах {загадки — за вибором учителя).

11. Гра «Яка тварина заблукала?»

Розглядання ілюстрації на дошці.

— Назвати тварину, яка є зайвою у кожному рядку.

І ряд — комахи, II — птахи, III — звірі.

12. Бесіда про звірів

— Відгадайте загадки {за вибором учителя).

— Щоб дізнатись, як одним словом називаються ці тварини, складіть слово

Із запропонованих літер:

ІЗРІВ {Звірі)

— Відгадайте загадку В. Бутрім.

ХТО НЕ ЗВІР?

Все це хижаки: лисиця,

Вовк, їжак, а ще й куниця,

І сова, а також тхір.

Серед них один — не звір. {Сова — це птах.)

13. Робота з підручником (С. 35)

Проведення гри «Що нам потрібно знати й мати?» (С. 36).

— Які ти знаєш українські казки, героями яких є тварини?

— Упізнай їх на малюнках (С 37).

НІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Відповіді на запитання

— До якої природи належать тварини? Доведіть це.

— Чим тварини відрізняються від рослин?

— Що потрібне для життя тварин?

— На які групи поділяють тварин залежно від того, чим вони живляться?

— На які групи поділяють тварин за участю людини в їхньому житті?

— Яким є значення тварин у житті людини?

2. Гра «Упізнай за описом»

— Опишіть тварину за ілюстрацією так, щоб упізнати її.

3. Гра «Пастухи та мисливці»

Учні 1-го варіанта— «пастухи», 2-го варіанта— «мисливці». Учитель називає тварин. Якщо тварина свійська, то в долоні плєщуть «пастухи», а дика — «мисливці».

IV. Домашнє завдання

1) Опрацювати статті підручника.

2) Дібрати загадки про тварин лісу чи свійських тварин (за вибором).

54