Мета: Розширити та уточнити уявлення дітей про себе як члена певної спільноти; вчити називати власне прізвище, ім’я, по батькові, складати свій словесний портрет; ознайомити учнів із поняттям про людину як індивід та особистість; розкрити унікальність кожної людини; допомогти дітям відчути себе як особистість серед інших; довести привабливість акуратної людини; прищеплювати бажання бути охайним, виявляти інтерес до способів поліпшення зовнішнього вигляду; вихо вувати почуття самоповаги та почуття поваги до інших.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «ранок»: плакат «Правила гігієни для малюків».

Хід уроку

1. Повідомлення вчителя про предмет «Я і Україна».

Учитель розповідає, що на уроках діти дізнаються багато цікавого про

Людину, про свій рідний край, про навколишнє середовище, про те, як поводитись у школі і дома.

— У першому розділі ви навчитеся розповідати про вас самих: де

живете, чим любите займатися, хто ваші друзі. На уроках вашими по

мічниками будуть підручник «Я і Україна. Віконечко» (авт. Н. М. Бібік,

Н. С. Коваль); зошит із друкованою основою (авт. М. О. Володарська,

Т. В. Паньок). У зошиті вміщений календар природи та праці людей.

Учні роздивляються підручник, зошит і календар (С. 70).

2. Вправа «Погода».

— Тепло чи холодно надворі?

— Яке небо?

— Чи є дощ?

Учитель розповідає, як позначати стан неба й опади у календарі погоди у зошиті та настінному календарі у класі.

3. Робота за підручником (С. 3).

Учні розглядають малюнок і складають речення.

— Кого ви бачите на малюнку?

— Як вдягнені діти на малюнку?

— Чи бачили ви такий одяг?

— Що тримає хлопчик?


— Що в руках у дівчинки?

— Що лежить на вишитому рушнику?

— Коли ставлять хліб і сіль на вишитий рушник?

— Які квіти ви бачите на малюнку?

Учитель уточнює, що мальви, як верба і калина, є символами України. Учні зі слів учителя вчать вірш Павла Тичини (С. 3) і відповідають на запитання.

— Як називається край, де ми живемо? (Україна, Батьківщина, рід

ний край, Вітчизна
)

Це завдання дає учням уявлення про себе як члена певної спільноти. Щоб дати уявлення школярам про їх несхожість з іншими, доцільно провести такі вправи.

4. Розминка «Давайте познайомимось».

У ч и т е л ь. Зложіть руки та подивіться одне на одного. Чи схожі ви? Сядьте так, щоб вам було зручно, та ще раз подивіться одне на одного. Навіть у таких простих рухах та діях ми різні. Кожен із вас це зробив по-своєму, індивідуально. а чи є щось спільне між вами? (Відповіді учнів.)

5. Робота в парах.

Учні знайомляться із своїм сусідом за партою, використовуючи план, що поданий у підручнику (С. 3).

• Як тебе звати;

• де живеш;

• чим любиш займатися;

• хто твої друзі.

6. Робота над віршами.

Учитель зачитує вірші (С. 4) та обговорює їх з учнями.

— Які очі у хлопчика?

— Яке волоссячко?

— Яке обличчя?

— Яка у дівчинки коса?

— Яке личко?

— Які очки?

— Які брівки?

Звертається увага дітей на те, що довга коса дівчини завжди була ознакою краси.

7. Робота за підручником (С. 4).

Учні розглядають малюнки, дають дітям імена, розповідають про них.

— Якого кольору волосся?

— Якого кольору очі?

— Носик кирпатий, гостренький чи прямий?


— Хто веселий, хто замріяний, хто засмучений?

— Скільки дівчаток?

— Скільки хлопчиків? У ч и т е л ь. Ми схожі одне на одного тим, що всі ми — люди. але

У кожного свій неповторний характер, свої думки, почуття, здібності. У світі немає двох однакових людей. Подивіться на свої пальчики. На них — тоненький малюнок із ліній. У кожної людини він свій, неповторний. Природа немовби стверджує, що кожен із вас — диво, яке ніколи не повторюється.

Дати уявлення учням про корисні заняття, що допомагають рости, розвиватися, дати поради, як бути привабливим в очах інших.

8. Читання додатків підручника «Кмітливий андрусь» і «Михайлик-

Міняйлик» (С. 93).

Учні розповідають, як вони зрозуміли зміст жарту, пояснюють його

Назву і дають відповіді на запитання.

— На що поміняв Михайлик свищик, ремінчик, лопатку, виделку, машинку, листівки?

— Яке прізвисько має Михайлик?

— Це хороша риса чи погана?

— Які слова вірша звучать як прислів’я?

9. Бесіда.

— Коли людина подобається оточуючим?

— Що таке зовнішній вигляд?

— Чи однаково ми одягаємося у школу і на свято? У театр?

— Для чого потрібно носити шкільну форму? Фізкультурну форму?

10. Робота за підручником (С. 5).

Учні розглядають малюнок із зображенням дітей. Дають дітям імена,

Доводять, хто з них подобається і чому, розповідають, чим відрізняються охайні діти від брудних.

Учні роблять Висновок: Приємно людям дивитися на того, хто є охайним, чистим, зачесаний.

Підсумовуючи, вчитель зачитує народну мудрість: «Мийся частіше — будеш миліший».

Потрібно пояснити зміст вислову: «Всім подобаються охайні».

11. Фізкультхвилинка.

Киця прокидається, Лапками вмивається. Квітка прокидається, Сонечко вмивається. Ну, а ми з сестрицею Вмиваємось водицею.


12. Учні розглядають у підручнику (С. 5) на нижньому малюнку одяг, на

зивають його, знаходять зайве, «оби рають» одяг для свята і буднів.

Учитель зачитує вірш Грицька Бойка «Сонечка умита» у підручнику (С. 6)

І вірш про Ганнулю.

Шапочка у глині, Сажа на коліні, Пальчики зелені, Плаття у смажені. У смажені навіть ніс, По щоках сліди від сліз. От така Ганнуля — Дівчинка-бруднуля.

— Яка була Сонечка? (Описати за малюнком.)

— Яке у неї личко? (Личко умите.)

— Які черевички? (Черевички чисті.)

— Чому сонечко усміхалося до дівчинки? (Бо вона була охайна, красива і привітна.)

— Порівняйте Сонечку з Ганнусею.

13. Гра «Хвости».

— Закінчіть речення.

• Дмитрик охайний, бо…

• Мишко неохайний, бо…

Завершити розмову про переваги охайності можна віршем Олександра Любченка.

Дуже добре знають діти — Неохайним важко жити. Навіть іграшки похмуро Зустрічають замазуру. Ось і ходить, наче хмара, Неохайний нечупара. але ось до цього буки Потрапляє мило в руки. І колись брудне створіння Вмить засяє, мов проміння, І, неначе сонця коло, радість всім несе навколо. Отже, щоб тебе любили, — Подружитись треба з милом.

Учні малюють охайного хлопчика або дівчинку і розповідають про них.

14. Тести, які підготують до складання словесного портрета «Який я».

□ Охайно все роблю;

□ запізнююсь на уроки;

□ у мене книжки чисті, обгорнуті;

□ роздягаючись, розкидаю одяг;

□ мию посуд;


□ вмію пришивати ґудзики;

□ кожну річ кладу на місце.

□ прибираю свою кімнату;

□ у мене охайні книжки і зошити;

□ кладу свої речі на місце;

□ кидаю обгортки від цукерок на підлогу;

□ підмітаю підлогу;

□ одяг вішаю у шафу на вішалку;

□ поливаю квіти.

1) Спортивний костюм можна одягати, коли ідеш:

А) у гості;

Б) на тренування;

В) на урок фізкультури;

Г) на інші уроки;

Д) на свято.

2) Взуття потрібно чистити:

А) раз на тиждень;

Б) коли скаже мама;

В) щоденно;

Г) іноді;

Д) коли заманеться.

3) речі, які знадобляться, щоб виглядати акуратно:

А) рушник;

Б) годинник;

В) мило;

Г) яблуко;

Д) праска;

Е) зубна паста;

Ж) крем для взуття;

к) книжка;

Л) голка з ниткою; м) цукерка; н) гребінець; п) носовичок.

15. Робота в парах.

Практична робота. Складання словесного портрета «Який я».

16. Підсумок уроку.

— Як називається край, де ви живете?

— Як називаються люди, які проживають в Україні?

— Назвіть свої імена.

— Кого найдужче любите?

— Хто ваші друзі?


— Чим ви відрізняєтеся від інших хлопчиків і дівчаток?

— Що таке зовнішній вигляд?

— Які діти всім подобаються?

— Що означає бути чистим і охайним?

— Як поліпшити свій зовнішній вигляд?

— Які загадки і прислів’я ви запам’ятали? На уроці можна використати Додаткові завдання.

Загадки.

1) Нас не було — воно було, Нас не буде — воно буде, Ніхто ні в кого його не бачив, а кожного є. (Ім’я)

2) Чим більше миється, тим меншим стає. (Мило)

3) Колюча, наче їжачок, Штанці почистить, піджачок. (Щітка)

4) Мию, мию без жалю, Мию там, де брудно. а купатись не люблю. Бо від того худну. (Мило)

Прислів’я. Сонце, повітря, вода — наші найкращі друзі. Мило сіре та миє біло. Хвороба з брудом у дружбі. Води не бійся, щоденно мийся!