Мета: Закріпити навички написання вивчених букв; удосконалювати звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту; виховувати бажання вчитися.

Обладнання: Малюнок казкового містечка, малюнок автобуса, назви вулиць, квіточки-квитки, малюнки квітів, модель слів, «чарівні цеглинки», малюнок горобчиків, малюнок їжачків та яблучок, кросворд, малюнок Че-бурашки, грамзапис, фотографії Києва, казкова квітка.

ХІД УРОКУ

I. Оголошення теми та мети уроку

— Діти, сьогодні ми з вами відвідаємо чудове казкове містечко. Це міс

течко не просте, ми повинні добре знати і вміти писати вивчені букви, щоб

подорожувати ним.

(Вивісити малюнок казкового містечка з назвами вулиць.)

— Діти, давайте оберемо вид транспорту для подорожі. На чому поїдемо? Автобусом?

— Без чого не можна їхати?

— Правильно, без квитків.

II. Повторення та закріплення вивченого

1. Придбання квитків.

(Квитками є квіточки з кольорового паперу, на яких надрукована чисто-мовка-потішка.)

— Щоб придбати квиток, необхідно правильно прочитати потішку і здо

гадатись, яке слово потрібно підставити замість крапок. А потім всі разом

ми проведемо мовну зарядку.

Мовна зарядка. Чистомовка-потішка.

Фет-фет-фет — ми ходили у... {буфет). Фір-фір-фір — ми пили... (кефір). Фор-фор-фор — говорить... (світлофор). Фон-фон-фон — дзвонить... (телефон).

Ось ми і придбали квитки. Поїхали.


32

2. Дорогою до казкового містечка.

— Наш автобус їде дорогою через ліс. Лівіть собі, що ви бачите дерева, квіти.

— Які дерева ви встигли побачити?

— Які квіти ростуть у цьому лісі?

3. Пропуск у казкове містечко.

(Виставити малюнки рослин.)

— Біля воріт стоїть варта. Пропустить нас у місто тільки тоді, як вико

наємо звуко-буквений аналіз слів Фіалка, флокса, фікус.

(Один учень складає біля дошки модель слова Фіалка. Слова Флокса І Фікус Діти викладають фішками за варіантами на партах. Роботу перевірити, перевернувши малюнки, де з іншої сторони промодельовані слова.)

— Діти, нас пропустили у казкове місто.

4. Подорож містом.

1) Вулиця Будівельна.

— Свою подорож ми почнемо з першої вулиці від воріт міста. Хто вже

знає її назву?

(Назва вулиці записана на папері і прикріплена на дошці.)

— Правильно, Будівельна.

Як бачите, це буде нова вулиця, крім назви, на ній ще нічого немає. А горобчики вже чекають житла. Отже, ми зможемо їм допомогти спорудити будинок. Його можна побудувати з чарівних «цеглинок», на яких написані склади і слова, що ви запишете в зошити.

Письмо під диктовку. Ва, фа, ве, фе, фо, оф, іф, ві.

Фара, фото, фарба, форма, фокус, фікус, фургон, жираф, флокси, фонтан, фіалка.

(Правильність написання перевірити, показуючи «цеглинку» і будуючи будинок.)

— Ось ми збудували будиночок для горобчиків. А вони — тут як тут! По

казують букви, які вивчили.

(Прикрити малюнки горобчиків.)

— Які букви вивчили горобчики і показують із вікон свого будиночка? (Горобчики тримають букви К, И, В, 1.)

— Яке слово можна скласти з цих букв?

— Що це за місто?

— Скільки тут букв? Складіть із каси букв це слово.

— Скільки звуків? Чому?

— Діти, наша подорож продовжується.


2) Вулиця Садова.

— Ми повертаємо на вулицю Садову.

— Чому вона так називається? (Вивісити малюнок їжачків.)

— Хто збирає яблука?

— Давайте допоможемо їжачкам. Кожне яблуко є незвичайним. Зірвати

і покласти до кошика його можна тільки тоді, коли впіймаєте звуки [ф], [ф'].

Гра «Впіймайте звуки [ф], [ф']»

Жирафа, телефон, шафа, рафінад, Марфа, Федір, фіранка, портфель, фабрика, фрукти, цифра, фанера, фільм, форма, верф, флюгер, фургон. (Провести словникову роботу.)

Рафінад — Цукор шматочками. Верф — Завод для ремонту кораблів.

Флюгер — Пристрій у формі прапорця, стрілки, що обертається на стержні і потрібен для визначення напрямку вітру.

— Ось уже всі яблука знаходяться в кошиках, їжачки вам дякують. Мож

на рушати далі.

3) Вулиця Загадок.

— Ось яку загадку нам приготували на вулиці Загадок.

(Вивісити кросворд.) Розгадування кросворда.

1

2

1. Гру цю люблять всі на світі:

І дорослі, і їх діти.

М'яч. Уцар. І крики: «Го-о-л!» Пречудова гра... (футбол).

2. Є у мене вірний друг.

Має він чудовий слух

І говорить голосами

Моїх друзів, тата й мами.

— Як же звати мого друга?

— Всім відомо — це папуга!

— Помиляється Антон. Зветься друг мій... (телефон).


Як ви думаєте, хто нам цей кросворд приніс? А я вам допоможу.

Що за лялька, не людина, Дружить він із крокодилом?

— Хто ж це?

(Вивісити малюнок Чебурашки.)

— Чебурашка вас чекає на вулиці Веселій.

4) Вулиця Весела.

—Чому так називається ця вулиця?

— Разом із Чебурашкою ми потанцюємо. (Фізкультхвилинка під грамзапис «Пісеньки Крокодила Гени».)

— Ну що ж, подорожуємо далі.

5) Вулиця Київська.

— Ось ми на вулиці Київській. На честь якого міста названа вона? (Показати фотографію міста.)

— Що ви знаєте про Київ?

— Як називається столиця України?

— Як називається дівчинка, яка живе в Києві?

— Який музей збудований на схилах Дніпра?

— Тут ми попрацюємо з букварем. Перепишемо віршик зі С. ПО. Хто

буде уважним, буде писати каліграфічно і без помилок, вирушить у подо

рож вулицею Квітковою.

— Діти, ви добре впорались із завданням.

(Продемонструвати кращі зошити.)

6) Вулиця Квіткова.

— Ось ми на вулиці Квітковій.

— Які квіти ви впізнали на цій вулиці? (Показати малюнки.)

Продовжите речення. Фіалка, флокса — це...

— Запишемо речення під диктовку.

Написання речень під диктовку. Федір і Фросина — друзі. Федір виростив фікус. А Фросина — фіалку.

— Як записали слова Федір, Фросина? Чому?

— А ось і казкова квітка. Вона спить чарівним сном. її можна розбудити, якщо ви згадаєте 7 слів — назв квітів, що починаються буквами А, р, ч, м, ф, л, н.


(Після відгадування показати малюнки квітів. Діти відкривають пелюстки квітки.)

— На яку казкову квітку вона схожа? (Семицвітик)

III. Підсумок уроку

Повернення із казкового містечка.

— Наша подорож добігає кінця. Чи сподобалось вона вам?

— На яких вулицях ми побували?

— Як потрібно писати назви вулиць?