Мета: запропонованими різнорівневими завданнями виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми; закріпити їх; розвивати увагу, спритність, рішучість, кмітливість, вміння акумулювати здобуті знання, формувати творче мислення школярів; виховувати працьовитість, наполегливість, відповідальність до дорученої справи; інтерес до наслідків власної праці; пунктуальність, навички раціонального використовування навчального часу.

Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.

Обладнання: тестові завдання і питання для контролю за темою у 3-х варіантах.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів

III. Пояснення вчителя стосовно виконання контрольної роботи

IV. Хід контрольної роботи

І варіант

Початковий рівень

1. В якій поезії з циклу «Дивосвіт» І. Калинця говориться про красуню, що полюбила князенка соняшника? а) «Стежечка»; б) «Веселка»; в) «Блискавка».

2. Героя якого твору стосується висловлювання Е. Елліота: «Ми ніколи не зможемо любити землю, якщо не полюбимо її в дитинстві?

А) Сашка (О. Довженко. «Зачарована Десна»);

Б) Федька (В. Винниченко. «Федько-халамидник»);

В) Павла (С. Черкасенко. «Малий горбань»).

3. Чого не любив чинити Федько (В. Винниченко «Федько-халамидник»)?

А) ображати людей похилого віку; б) брехати і видавати товаришів; в) здобувати гроші крадіжкою.

Середній рівень

4. Якою зображена стежечка в однойменній поезії циклу «Дивосвіт» І. Калинця?

5. Як лев з’явився на березі Десни? (О. Довженко. «Зачарована Десна»)

6. За що судять десятирічну Анну у творі Л. Костенко «Кольорові миші»?

Достатній рівень

Виконайте одне із завдань:

7. Доведіть, чи зміг би Женя зіграти роль Оленя Августа (Є. Гуцало. «Олень Август»)?

8. Який висновок про чесність, порядність, дружбу можна зробити після прочитання оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник»?

9. Доведіть на прикладі поезій Лесі Українки, що мужність, витриманість, велика сила волі поетеси допомогли їй у боротьбі зі своєю хворобою?

Високий рівень

Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:

10. Любити рідний край — знаходити прекрасне і в природі, і в людях (за твором О. Довженка «Зачарована Десна»).

11. Цілую ніжно руки матері (за творами С. Чернілевського, І. Калинця).

12. В чому чаруюча краса дивосвіту (за творами І. Калинця, І. Жиленко).

13. Яку людину я поважаю, ціную, люблю (за вивченими літературними творами).

II варіант

Початковий рівень

1. Яким конем захопився Сашко (О. Довженко. «Зачарована Десна»)? а) яблуневим;

Б) сріблястим; в) смугастим.

2. Чудодійні витвори мами, якими захоплювався ліричний герой, яскраво змальовані у творі:

А) О. Довженка «Зачарована Десна»;

Б) С. Чернілевського «Теплота родинного інтиму»;

В) І. Калинця «Писанки».

3. У кого з героїв твору І. Жиленко були очі-намистинки?

А) Гнома («Гном у буфеті»); б) жар-птиці («Жар-птиця»);

В) Діда Мороза («Підкова»).

Середній рівень

4. Про що розповідала криниченька своїй мудрій підземній мамі («Криниченька» з циклу «Дивосвіт» І. Калинця)?

5. Які обов’язки виконував гном, який жив у буфеті (І. Жиленко. «Гном у буфеті»)?

6. Стисло опишіть, яку роль запропонував Альтов Жені у фільмі (Є. Гуцало «Олень Август»)?

Достатній рівень

Виконайте одне із завдань

7. Чому, на ваш погляд, дівчина вирішує повернути загублену підкову Дідусеві Морозу (І. Жиленко «Підкова»)?

8. Дослідіть, як в оповіданні В. Винниченка «Федько-халамидник» вирішується проблема порядності і лицемірства?

9. У чому вбачала Леся Українка красу краю «вічного проміння» (за твором «Тиша морська»)?

Високий рівень

Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:

10. Краса людини — у праці (за твором О. Довженка «Зачарована Десна»).

11. Люби батьків своїх, бо вони цього варті (за вивченими літературними творами).

12. Образне бачення світу, явищ природи — натхнення для людської душі (за поетичним циклом «Дивосвіт» І. Калинця).

13. «Чарівний світ дитинства, змальований у поезіях Лесі Українки.

ІІІ варіант

Початковий рівень

1. Про героя якого твору говориться так «ех, дала серце, та не дала

Вроди...»?

А) Гнома (І. Жиленко. «Гном у буфеті»);

Б) Павла (С. Черкасенко. «Малий горбань»);

В) Толю (В. Винниченко. «Федько-халамидник»).

2. У поезії «Тиша морська» Леся Українка називає країною світла: а) узбережжя Чорного моря; б) місцевість, осяяну жар-птицею; в) територію пустелі.

3. За жанровою спрямованістю «Казка про яян» Емми Андієвської — це:

А) оповідання; б) притча; в) пригода.

Середній рівень

4. Що відчувала бабуся після від’їзду внучки (С. Чернілевський «Забула внучка в баби черевички»)?

5. Чому хлопчик-фігурка був задоволений собою з однойменного твору І. Калинця)?

6. Як ґава ставиться до жар-птиці (І. Жиленко «Жар-птиця»)?

Достатній рівень

Виконайте одне із завдань:

7. Яким повинен бути жаданий гість, на думку ліричного героя Л. Костенко в поезії «Пісенька про космічного гостя»?

8. У чому ж теплота родинного інтиму, на вашу думку і С. Чернілевського?

9. Чим можна допомогти Павлику, герою оповідання С. Черкасенка «Малий горбань»?

Високий рівень

Напишіть твір-мініатюру на одну із тем:

10. Добро і зло у творі С. Черкасенка «Малий горбань».

11. Над чим я шкодую, втративши Федька (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»).

12. Що я вважаю найщасливішим у житті (за творами І. Жиленко).

13. Теплота маминих рук (за вивченими літературними творами).

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

Підготуватися до підсумкового уроку за І семестр.