Мета: Уточнити й розширити уявлення учнів про значення знань у житті людини; обговорити правила для учнів; розвивати почуття відповідальності; виховувати у дітей бажання дотримуватись правил для учнів.

Обладнання: Плакат з прислів’ями, текст української народної казки «розумна дівчинка», загадки.

Хід уроку

І. Перевірка знань учнів

Бесіда.

— Як називається наша держава?

— Хто живе в Україні?

— Як єдиним словом можна назвати всіх жителів нашої держави?

— Яких видатних українців ви знаєте? Чим вони прославили нашу країну?


II. Повідомлення теми заняття

Читання вірша Анатолія Костецького.

Спитай у тата чи у мами,

Які професії у них.

Професій в світі є чимало,

Сповна їх вистачить на всіх.

Та є одна поміж професій,

Якої вчаться всі в житті,

Яка для кожного найперша,

Якої вчитиметесь ви.

Учитель, лікар чи геолог,

Письменник, слюсар чи шахтар —

Всі називають головною

Одну професію — школяр!

Бо всім відомо, що без школи,

Без знань, що мусиш там набуть,

Не станеш у житті ніколи

Тим, ким в дитинстві мрієш буть.

— Які професії згадуються у вірші?

— Яку професію називають головною?

— Яке основне заняття кожного школяра?

— Сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про значення знань у житті людини.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Прослуховування й обговорення української народної казки «розумна дівчинка».

Було двоє братів: один бідний, а другий багатий. Пожалів багатий брат бідного і подарував йому корову Через якийсь

Час роздумав і велів бідному повернути корову.

Бідний сказав, що не віддасть, бо діти вже звикли до молока. Багач

Повів бідного до пана, щоб той їх розсудив. Пан каже:

— Хто скаже, що найсолодше в світі, того корова.

Багач приніс панові мед. а бідний передав слова своєї доньки: «Найсолодше у світі — сон». Пан погодився зі словами розумної дівчинки і говорить до бідняка:

— Ось тобі п’ятнадцять яєць, я хочу, щоб назавтра твоя розумниця їх

висиділа і принесла курчат, тоді вже корова твоя.

Дівчинка яйця взяла, засмажила, а татові каже:

— Іди до пана і скажи, що курчата будуть, але хай він сьогодні поле

виоре, посіє просо, завтра скосить, вимолотить, зробить пшоно, щоби

курчата мали що їсти.

Пан визнав, що йому не перемогти таку розумну дівчинку, і віддав корову бідному братові.


2. Читання прислів’їв та приказок, записаних на плакаті.

• Голова без розуму, як ліхтарик без свічки.

• Ученому — світ, невченому — тьма.

• Людина без розуму, як млин без води.

• Чого Івась не навчиться, того Іван не буде знати.

3. Розповідь учителя.

— У північних народів є просте і мудре висловлення: «Якщо подару

вати людині одну рибину, вона буде ситою один день. Якщо подарувати

дві, буде ситою два дні. Якщо ж навчити людину ловити рибу, вона буде

сита все життя».

Так і в навчанні: корисно багато знати, а ще корисніше самому здобувати знання, гартувати свою волю, долати лінощі.

Послухайте поради, як налаштувати себе на роботу на уроці.

• На перерві слід підготуватися до наступного уроку.

• Добери все, що потрібно для роботи.

• На парті не повинно бути нічого зайвого.

• Усі предмети слід розмістити на звичних місцях.

4. Гра-змагання «Хто швидше підготується до уроків мови (читання,

математики)».

Учитель ставить завдання: «Підготуйтесь до уроку читання». Учні швидко дістають з портфеля все необхідне. Перемагає той, хто швидко все по клав на парту.

5. Повторення правил для учнів.

— Учень повинен не тільки успішно навчатись, він повинен ще й виконувати правила, встановлені для учня.

Учні читають з дошки вірші, імітуючи рухи.

Заходить вчитель — треба встати.

Як він тобі дозволить — сядь.

Спитати хочеш — не гукай,

А тільки руку піднімай.

У школі парту бережи

І на парті не пиши.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно.

І не стрекочи на уроках,

Як папуга чи сорока.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Обговорення й розв’язування ситуацій, вміщених у підручнику «Я і Україна» (С 8–9).

2. Розумова гімнастика. Відгадування загадок.

• Вчить читати й рахувати,

І писати, і співати

Всіх дітей довкола Наша люба... (школа).


• Ось до класу всіх скликає

Голосистий наш дзвінок,

І ми радо поспішаєм

Не в садок, а на... (урок).

• Він нам, як мама, дорогий,

Він хоче нас навчити

Любити край чудовий свій.

Це мудрий наш... (учитель).

V. Підсумок заняття

— Послухайте вірш Ю. Федьковича, запам’ятайте побажання, висловлені у вірші, і намагайтесь виконувати їх у своїй навчальній діяльності.

Учітеся, діти любі, читайте, гадайте,

Як та бджілка медок з квітки, розуму збирайте.

Бо в мудрого й на камінні пшениця уродить,

А дурному не вродить ніщо і в городі.

Бо в мудрого і кропива іде на ужиток,

А в дурного і пшениця обернеться в збиток.

VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати статтю підручника.

2) Дібрати прислів’я та приказки про навчання, знання, розум.

3) За бажанням взяти невеличке інтерв’ю у батьків про те, як і де вони навчалися.