Мета: Формувати в учнів уявлення про людину, про особливість і неповторність кожної особи; встановлювати подібності й відмінності між людиною і твариною; навчати учнів поважати своїх друзів.

Обладнання: Таблиці; вірш В. Лучука «Горидуб»; загадка; гра; ситуація морального змісту.

Хід уроку

І. актуалізація опорних знань

— Яка є природа? (Жива і нежива)

— Хто належить до живої природи? (Звірі, птахи, комахи, люди)

— Хто ж така людина? (Відповіді дітей.)

— Вона найцікавіша у світі природи! Як і тварина, людина народжується, росте, розмножується, розвивається, старіє, помирає. Людина не може жити без води й повітря, без їжі, тепла, сонця.

II. Повідомлення теми уроку

— Що спільного і відмінного між людиною і твариною? (Розповіді дітей.)

— Людина розмовляє, читає, пише, ходить на двох ногах, думає, мислить, працює, пізнає світ, оцінює себе. Щоб робити все це, вона повинна жити серед людей, спілкуватися з ними.

— Що найперше тобі запам’яталось про себе? (Розповіді дітей)

Ііі. робота над новим матеріалом

1. Читання вірша «Горидуб» В. Лучука. (С. 39).

2. Робота над змістом вірша.

3. Відгадування загадки.

• Хто вранці на чотирьох ногах, удень на двох, а ввечері — на трьох?

(Пояснення, розгляд малюнків С. 38.)

— Без чого не можуть жити тварини і люди?

— а чим між собою схожі люди? Чим же вони різняться?

4. Робота над малюнком (С. 40).

5. Словничок слів, які належать до людини як частини живої природи.

• Ти — людина, живеш серед людей.

— Як слід себе поводити, щоб бути схожим на людину?

6. Гра «Закінчи речення».

Якщо я ненавмисне зачепив перехожого, я повинен...

Коли я хочу звернутися з проханням, я...

Коли я хочу пройти на своє місце в театрі, я...


7. Робота над прислів’ями.

• За добре слово не платять грошей, а скажеш — усім приємно.

• Шануй людей, і тебе шануватимуть.

• розум і вихованість — брат і сестра.

— Прослухайте декілька історій. Який хлопчик вам подобається,

а який — ні? Чому? Кого б ви хотіли наслідувати?

1) Діти грали на вулиці. Пройшов дощ, на асфальті — великі калюжі.

Катруся посковзнулась та впала у калюжу. Хлопчики, які знаходились поруч, голосно розсміялись. Катруся не могла підвестися, у неї боліло коліно. На очі навернулися сльози, а хлопці сміялися.

Раптом до дівчинки підійшов Сергійко, її сусід. Допоміг піднятися, почистити одяг, запитав, чи не боляче вдарилась.

— Як ви оцінюєте поведінку Сергійка?

— а як можна назвати поведінку інших хлопчиків?

— Чи не траплялось з вами подібних випадків? розкажіть.

2) Мама дала Дмитрику цукерки, щоб він почастував своїх друзів. Коли

Дмитрик вийшов у двір, то побачив, що серед його друзів був і його

кривд ник Сашко, який часто грубо його штовхав, обзивав. Дмитрик

замислився, як йому вчинити — чи пригощати Сашка, чи ні?

— Як би ви вчинили на місці Дмитрика?

— Чи траплялось з вами щось подібне? Як ви себе поводили?

3) У тебе нова цікава іграшка. Всі діти стали у чергу, щоб погратися нею.

але тут підходить твій кращий друг і теж просить дати йому іграшку.

Як ти маєш вчинити й чому?

Висновки роблять діти.

IV. Підсумок уроку

— Доведіть, що людина — частина живої природи.

— Що відрізняє людину від тварини?

— Кого ми можемо назвати Людиною з великої літери?

V. Домашнє завдання

1) Опрацювати статті підручника.

2) розповісти життєву ситуацію морального змісту.