Мета уроку: Переконати учнів у необхідності дотримання

особистої та побутової гігієни; розвивати гігіє-

нічні навички.

Обладнання: серія малюнків «Як бути здоровим» (правила

особистої гігієни), «секретна» скринька, загадки,

казка К Чуковського «Мийдодір».

Хід уроку

1 Актуалізація опорних знань учнів та повідомлення теми

уроку.

- Чи знаєте ви, що таке здоров′я?

- Коли ви можете сказати, що ви здорові?

- Що шкодить здоров′ю людини?

На сьогоднішньому уроці ми закріпимо знання про побутову та особисту гігієну, переконаємось у необхідності дотримання певних гігієнічних правил. Бо це є запорукою нашого здоров′я.

2 Бесіда з елементами розповіді.

« Я здоровий тоді, коли не хворий»,- напевне, скажеш ти і лише частково матимеш рацію.

Виявляється, на здоров′я впливає і те, як ти поводишся, де живеш, що їси. Причиною погіршення здоров′я може стати поганий санітарний стан приміщень.

- Що потрібно робити, щоб приміщення, де ти живеш або вчишся, було чистим? ( Не смітити, щодня робити вологе прибирання, провітрювати).

Крім того, у приміщеннях не можна тримати токсичні продукти: бензин, лаки, фарби. Це шкодить здоров′ю.

Для того, щоб не захворіти, одяг і взуття слід носити відповідно до пори року та погоди, щоб не застудитися і не перегрітися.

Якщо одяг забруднився, його слід вичистити або випрати. Тканина брудного одягу просякнута потом та шкірним салом. На ній швидко розмножуються мікроби і вона не пропускає повітря.

У чистоті потрібно утримувати не тільки приміщення і одяг, але й своє тіло.

- Коли і як треба мити руки?

Мити руки з милом треба щоразу перед тим, як береш у руки їжу, і після користування туалетом. На руках, старанно вимитих з милом, усі мікроби гинуть через 5 хвилин, а на брудних руках живуть дуже довго. Брудні руки можуть спричинити дуже небезпечні хвороби: холеру, дизентерію, глистяні інвазії. Їх так і називають «хворобами брудних рук». Не забувати і про нігті, їх слід регулярно чистити і обрізати. Тіло треба мити теплою водою з милом, бажано щодня але не рідше одного разу на 3 дні. Голову також необхідно мити регулярно, використовуючи шампунь або мило.

- Як правильно чистити зуби і для чого це протрімо робити?

Якщо ви не чистите зуби, мікроби в роті швидко розмножуються і виробляють кислоту, що руйнує зуби.

3 Відгадування загадок

- А хочете дізнатися, що сховано в «секретній» скринці?

Там ваші друзі, що регулярно дбають про ваше здоров′я!

Якщо хочете їх побачити – потрібно відгадати загадки.

4 Опрацюваня казки К. Чуковського «Мийдодір».

- Чому від хлопчика утекли всі речі?

- Про що кричав йому умивальник?

- Що зробив замазура?

- Чи змінили своє ставлення до хлопчика речі?

- Що прославляє цей вірш?

5 Підсумок уроку

Уважно подивіться на ці малюнки і зробіть висновок, яких правил особистої гігієни слід дотримуватись, щоб бути здоровим.

Додатковий матеріал

Загадки

1 Ти нас, мабуть, знаєш, друже.

Ми тобі потрібні дуже!

З нами вірно ти дружи,

Свої зуби збережи. (Зубна паста і щітка)

2 Мию чисто – не лінюся.

Вам я завжди знадоблюся. (Мило)

3 Маю я зубців багато,

Зачешу вас як на свято. (Гребінець)

4 Я – м′якенький і завзятий,

Люблю діток витирати. (Рушничок)

5 Як голівку будеш мити –

Не забудь мене налити. (Шампунь)

Казка «Мийдодір»

К. Чуковський

переклад М. Рильського

Простирадла

Повтікали.

Ковдра – з ними за поріг.

І подушка,

Мов скакушка,

Мов та жаба-скрекотушка,

Пострибала, хоч без ніг.

Я за свічку –

Свічка в пічку!

Я за книжку –

Утекла

І під ліжко

Залягла!

Хочу я напитись чаю,

Але що це? Сам не знаю!

Самовар мій, повний вщерть,

Утікає шкереберть!

Що зробилось?

Що зробилось?

І від чого

Все кругом

Підхопилось,

Завертілось,

Закрутилося млинком?

Праски вслід за чобітками,

Чобітки за пиріжками,

Пиріжки за тарілками,

Кочерга за пояском –

Все літає,

Утікає,

Що аж курява стовпом!

Тут із маминої спальні,

Клишоногий і кривий,

Вибігає умивальник

І кричить мені, страшний:

- Ах негарне, нечупарне,

Неумите поросятко!

Чорне, ніби сажотрус,

Ти на себе подивись:

В тебе вакса за ушима,

В тебе клякса під очима,

В тебе руки – гидко взяти!

Тож від тебе й штаненята,

Сміх сказати, штаненята

Геть від тебе утекли!

Рано-вранці на світанку

Умиваються качата,

Кошенята й мишенята,

І жучки , і павучки.

- Ти брудніший, ніж земля!

Він сказав.

- Забирайся звідсіля! -

Загукав.

- А як ні, то дожену, -

Він сказав.

- Розтопчу і проковтну! -

Загукав.

Ех, як кинусь я додому утікать!

Як візьмусь я руки, ноги обмивать!

Милом, милом,

Милом, милом

Умивався без кінця,

Змив ваксу,

І чорнило

З неумитого лиця.

Враз штанці мої вбігають

І до ніг мені плигають.

А за ними й пиріжок:

- Ну- бо, їж мене, дружок!

А за ним і бутерброд

Підлетів - і прямо в рот!

От і книжка повернулась,

З нею й зошит-молодець,

Арифметика метнулась

Із абеткою в танець.

Тут Великий Умивальник,

Славнозвісний Мийдодір,

Умивальників Начальник

І мочалок Командир,

Підбігає, і танцює,

І цілує, й каже так:

- От тепер тебе люблю я,

От тепер тебе хвалю я,

Ти вже більше не бруднуля,

А чистесенький хлопчак!

Треба, треба умиватись,

Умиватись треба нам!

Ви, бруднулі,

Замазулі,

Сором вам!

Сором вам!

Так, бруднулі,

Замазулі,

Сором вам!

Сором вам!

Хай славить мило пашисте,

Рушник хай прославиться чистий,

Хвала порошкові зубному

І гребінцеві густому!

Давайте ж бо митись, купатись,

Пірнать, хлюпотать, полоскатись

У ночвах, у мисці, у ванні,

В струмку, у ставку, в океані,

І в річці, і в бані,

Старі й молоді, -

Слава довічна воді!