Мета: Формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини; вчити спостерігати за висотою сонця і встановлювати найпростіші зв’язки між висотою Сонця і кількістю тепла, яке Сонце посилає на землю; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання світу.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство».


Хід уроку

1. Вправа «Погода».

— Який сьогодні день?

— Які число і місяць?

— Який стан неба?

— Чи був вітер, коли ви йшли до школи? а опади?

2. Відгадування загадок.

• Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце)

• Постійного місця не має, День і ніч бродить, Весь світ обходить. (Сонце)

• Гарне, добре, на всіх дивиться, а людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце)

3. Гра «Дари сонця».

На дошці намалювати велике сонечко. Діти повинні перерахувати,

Що сонечко дарує землі. Наприклад: Тепло, світло, енергію, життя, красу, можливість зростання. Все перераховане дітьми підписати на промінцях сонця.

Учитель читає текст у підручнику (С. 48) для того, щоб допомогти учням відповісти.

— Що трапилося б, якби раптом зникло сонце?

— а що трапилось би із живою природою?

— В яку пору доби сонце гріє найбільше?

— Чому вранці та ввечері воно дає мало тепла?

— Чи видно сонце, коли небо затягнуте хмарами?

— Чому хмарного дня прохолодніше?

Учні складають речення за малюнками вгорі (С. 48) і роблять висновок про те, що Сонце потрібне всьому живому.

Щоб спонукати учнів до спостережень, запропонуйте розглянути малюнки внизу (С. 48).

— Яка пора доби зображена на кожному з малюнків?

— Чому ви таки вважаєте?

— Як високо перебуває сонце над землею протягом дня?

— Чому влітку вранці та ввечері прохолодніше, а в полудень — спекотно?

4. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 38, завдання 1).

1) Учні складають речення за малюнком і розповідають, чому всі люб

лять сонечко.

— Як ми лагідно звертаємося до сонця?


2) Вивчення закличок до сонечка, вміщених у підручнику (С. 49).

— Про що просять сонечко?

— Чому чекають сонця квіти і діти?

3) Відгадування загадок.

— Із чим порівнюють сонце? Чому?

— а місяць?

Фізкультхвилинка

СОНЕЧКО

Прилетіло сонечко

(Поставити руки на парту долонями від себе,

Загинати по черзі пальчики)

На мою долонечку —

(Показати долоні, потягнути)

Крильця червоненькі,

(Повторити перші рухи)

Цяточки чорненькі.

(Натиснути кожним пальчиком на парту.)

По всіх пальчиках ходило,

(«походити» пальчиками по парті)

З мізинчика полетіло.

(Показати мізинчики і зробити рух вгору.)

5. Гра «Сонце заходить — усе оживає. Сонце заходить — усе завмирає».

Учитель читає у підручнику, про що можна дізнатися, спостерігаючи за сонцем, і додає: можна дізнатися, чому розтає бурулька, відлітають та прилітають птахи, прокидається від сплячки їжак, буває осінь, зима, весна, літо.

6. Підсумок уроку.

— Що таке Сонце?

— Далеко чи близько воно від нас?

— Що дає людині сонце?

— Чи однаково світить і гріє сонце у різні частини доби?

— У різні пори року?

— Кому, крім людей, ще потрібно сонце?

— Чи потрібне сонце рослинам?

— Які загадки ви запам’ятали?

— Які заклички вивчили? На уроці можна також використати такі Завдання.

Вірш Анатолія Костецького «Сонечкова мама», Вміщений у додатках до підручника (С. 103).

— Що сказано про сонечко у вірші?

— Де спить сонечко?

— Хто радіє сонечку?


— Як автор ставиться до сонечка?

— Що про це свідчить?

Гра «Хрестики-нулики».

□ Вранці і ввечері сонце знаходиться низько над землею і дає мало тепла.

□ Сонце завжди гріє однаково.

□ Хмари затримують тепло сонячних променів.

□ Без тепла проростає насіння, квітують росли ни, достигають плоди.

□ У полудень сонце піднімається високо і дає більше тепла.

□ Сонце потрібно всьому живому.

Напиши відповіді на запитання.

1. Коли доба коротша — взимку чи улітку?_________________________

2. Якщо небо закрито хмарами, чи є за ними сонце?_________________

3. Якщо небо закрито хмарами, чи світить воно?____________________

4. Що дає Землі світло і тепло?___________________________________

5. Коли сонце дужче гріє — опівдні, вранці чи ввечері?_______________

6. Поясни вислів: «Сонце світить, сонце сяє — вся природа воскресає».

Загадки.

1) В небі я труджуся,

Знає мене кожен.

Я на всіх дивлю ся,

На мене ж — не можна. (Сонце)

2) Всі його люблять, Всі на нього чекають, а хто подивиться — Кожен скри виться. (Сонце)

3) Гріє, гріє, припікає,

Всіх у воду заганяє. (Сонце)

Правила засмагання на сонці.

Правило 1.
Не перегрівайся!

Правило 2. У перші дні засмагай на сонці не більше 10 хвилин.

Правило 3. Найкраще засмагати до 11 години ранку й після 17 години дня.

Правило 4. Захищай голову від сонячних променів.

Учитель (підсумовує). Життя на Землі без Сонця неможливе: якщо перестане світити Сонце, то зелені рослини загинуть, бо вони не можуть жити без тепла і світла; тваринам і людям нічим буде живитись. Все живе замерзне від нестерпної холоднечі. Проте цього не станеться, тому що Сонце — зірка, яка випромінює у простір силу-силенну тепла і світла. Його поперечник у 109 разів більший від поперечника Землі, але на небі ми бачимо Сонце маленьким, оскільки відстань до нього від Землі — 150 млн км. Температура сонячної поверхні — 6000 градусів, а біля центру — 15 млн градусів. Вчені підрахували, що Сонце світитиме ще мільярди років.