Мета: розвивати художнє сприймання явищ природи; закріплювати навички роботи над художніми засобами поезії; розвивати зв'язне мовлення; виховувати почуття товариськості.

ХІД УРОКУ

І. Мовна розминка

1. Скоромовка.

Біля моря долілиць Спину гріє хлопчик Гриць. Перележав, перегрів! Горе Грицю — підгорів.

В. Струтинський

— Прочитайте скоромовку очима, за указкою — на швидкість,

Чистоту і правильність вимови.

2. Складовий аукціон (хто більше придумає слів на заданий склад).

Ла — (ласка, лама, ластівка...)

Ру — (рука, ручка, рубанок, рукав...)

Ша — (шахи, шапка, шакал, шарада...)

3. Читайте, запам'ятовуйте!

Рак ранесенько проснувся, В черевики гарні взувся. Срібна рибка пропливала, Вона рака не впізнала. Рак розсердився, роззувся І додому повернувся.

Г. Чубач

II. Повідомлення теми і мети уроку

— Яка пора року незабаром настане?

— Як будете відпочивати влітку?

— Сьогодні ми прочитаємо вірші, в яких поети підкажуть вам, де і як можна найкраще відпочити влітку.

ПІ. Опрацювання вірша О. Олеся «Два хлопчики»

1. Читання вірша вчителем.

— Що робили хлопчики?

2. Словникова робота.

Рибку мати

Велику чатують

Маленьку кошиком

Золотеньку вихваляється

Срібненьку холодочку

3. Читання вірша учнями «ланцюжком».

— Яка пора року описана у вірші? Прочитайте.

— Де хлопчики ловлять рибку?

— Хто забирав рибку?

— Що мама зварить з риби?

— Що є свідченням того, що хлопці — завзяті рибалки?

— Де спатимуть хлопці?

4. Гра «Сонячний зайчик».

На дошці записані речення. На початку та в кінці кожного рядк і у кружечках записані числа. Учні «стрибають» очима від кружечь::: на початку рядка до кружечка в кінці рядка.

ГИ Два хлопчики на ставочку (з) Ловлять рибу в холодочку, (б) Золотеньку і срібненьку, (У) І велику, і маленьку.

5. Гра «Доберіть риму».

Ставочку —..., срібненьку —..., взяти —..., чують —..., мати —

Линами —..., сіли —..., встати —...

IV. Опрацювання вірша М, Рильського «Річка»

1. Напівголосне читання учнями тексту, кожен у своєму темпі.

Гра «Бджілки»

— Що робили діти на річці?

2. Словникова робота

Юрба — скупчення людей, група, гурт.

3. Читання вірша «буксиром» за вчителем.

— Знайдіть у вірші слова, що повторюються.

— Як їх потрібно читати?

— Який настрій створює цей вірш?

4. Гра «Хто краще?» Конкурсне читання вірша.

— Прочитайте окличні речення.

— Знайдіть і прочитайте порівняння.

— Чому так радіють діти?

— Як вони передають свою радість?

— Що сказано про пташок? Про риб?

5. Гра «Знайдіть і прочитайте».

Речення, в якому є синоніми до виразів зграї пташок, компанія

Дзвінка;

Слова з ь;

Речення, в якому є слов&риби, музики.

6. Гра «Читає Незнайко».

7. Гра «Диктор телебачення»

Читати текст, періодично відводячи погляд, щоб подивитися наглядачів.

V. Підсумок за темою

Проводиться за запитаннями підручника (С. 138).