Мета: Вчити презентувати учнівські ілюстрації; читати виразно рубаї О. Хайама; ознайомити з технікою виконання калі-грами; вчити створювати власні каліграми; здійснювати міжпредметні зв’язки; розвивати навички публічного виступу, творчі здібності; виховувати прагнення передавати своє бачення поезії у зорових образах. Обладнання: Учнівські ілюстрації до рубаї О. Хайяма; каліграми Г. Аполлінера.

Омар Хайям — це поет, який славить бенкет

Життя, його чаша чарівна і сповнена людським

Розумом — перлинами мудрості всіх часів.

В. Державін

ХІД УРОКУ

І. АктуалізаціяОпорнихЗнань «Відгадайте слово»

1. Місто, в якому народився О. Хайям. (Нішапур)

2. літературний жанр, який розвинув і вдосконалив поет. (Рубаї)

3. За його допомогою була визначена дата народження О. Хайяма. (Гороскоп)

4. Ім’я батька поета. (Ібрагім)

5. Найулюбленіша наука О. Хайяма. (Алгебра)


II. УзагальненняЙСистематизаціяЗнань

1. слово вчителя

— Філософські чотиривірші Омара Хайяма вражають своєю лако

нічністю та афористичністю. Кожен із цих віршів — ніби та маленька

поема, в якій є і глибина почуттів, і глибина роздумів над складністю та

швидкоплинністю людського життя.

(Зачитування епіграфа учителем.)

Тож доторкнімося і ми з вами до чаші мудрості великого Хайяма,

щоб стати розумнішими і прожити своє життя не марно.

2. Презентація учнівських робіт, виразне читання рубаї о. Хайяма

Завдання до учня: Прочитати вірш, продемонструвати ілюстрацію до нього, пояснити вибір рубаї та зорові образи на малюнку.

3. Додаткове завдання:

створення каліграм

Каліграма — це малюнок, створений зі слів твору. Учитель демонструє каліграми Гійома Аполлінера та пояснює, що вибір зорових образів навіяний поетичними образами віршів.

Щоб створити каліграму, необхідно об

рати рубаї, в якому є яскраві образи, які не

складно передати у вигляді малюнка. Каліграма Гійома

Можна запропонувати такі рубаї. Аполлінера

В сад в горести вышел и утру не рад, Розе Пел Соловей На таинственный лад: «Покажись из бутона, возрадуйся утру, Сколько чудных цветов подарил этот сад!»

В этом праздничном мире утрат и теней,

С чем сравнить тебя — думал я множество дней.

И решил, что лицо твое Солнца Светлее,

Что прекрасный твой стан Кипариса Стройней.

Слыша я, что в Кувшине Бессмертья родник, и устами к устам его жадно приник. и кувшин прошептал потаенно и страстно: «Был и я человек. Будь со мною хоть миг!»


Этот мир — эти горы, долины, моря — Как Волшебньш фонарь. Словно лампа заря. Жизнь твоя — на стекле нанесенный рисунок, Неподвижно застывший внутри фонаря.

Конечно, цель всего творенья — мы, источник знанья и прозренья — мы. Круг мирозданья подобен перстню. Алмаз в том перетне, без сомненья, мы.

III. ПідсумкиУроку

Коментар учителя щодо виконаних робіт.

IV.ДомашнєЗавдання

Закінчити роботу над каліграмами.