Мета: продовжувати ознайомлення з творами великої української пое теси Лесі Українки; удосконалювати навички виразного читання віршо ваних творів; вчити їх аналізувати; розвивати пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати любов до природи, рідного краю.
ХІД УРОКУ
І. Мовна розминка
1. Скоромовка.
Жив жучок між бур'янами, Жив без тата і без мами. Жив і жив, і не тужив — Жовтим листям ворушив. Жаба квакнула: «Попався!» Жук завмер — так налякався. Г. Чубач
2. Розпитування за складовою таблицею.
3. Розшифруйте, прочитайте прислів'я, поясніть його значення.
Нцесо тьблищи, арозмо щитьтрі. (Сонце блищить, а мороз тріщить.)
II. Перевірка домашнього завдання
Виставка малюнків, конкурс кращого декламатора віршів.
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Продовжуємо вивчати вірші українських поетів, в яких чудово відтворюються картини рідної природи.
Гра «Живі склади»
В учнів на голові — корони із написаними складами. Вони шикуються, утворивши слова Леся Українка.
— Що ви знаєте про дитинство Лесі Українки?
— Маленька Леся була така ж, як і ви. Вона любила бігати лісами й луками, плела віночки, співала пісні, заслуховувалась казками й переказами. Творчість Лесі Українки цікава і різноманітна. Багато її віршів присвячено дітям і створено для дітей.
IV. Опрацювання вірша Лесі Українки «Вишеньки»
1. Читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вірш?
— Чому він має таку назву?
2. Словникова робота.
Ваблять дівчаточко
Скачуть хлоп'яточко
Простягають рученята
Доспіли деревцем
Низесенько черешеньки
Читання слів «буксиром» за вчителем.
— Яке слово «зайве» у першому стовпчику?
Що спільного у словах другого стовпчика? (Мають зменшувально-пестливе значення.)
3. Читання вірша учнями «ланцюжком» по строфах.
— Чому діти не можуть дістати вишень?
— Що вони роблять для того, щоб їх дістати? Прочитайте.
— З яким запитанням звертаються діти до вишеньок?
— Прочитайте, яку відповідь дали їм вишеньки.
4. Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитись наглядачів.
— Знайдіть пестливі слова у вірші.
— Для чого їх вживає поетеса у своєму вірші?
. — Що було б, якби вишеньки виросли низько?
— З якою інтонацією читаються слова дітей? (Запитання, бла
Гання) А слова вишеньок? (Повчально, розсудливо)
Фізкультхвилинка
V, Опрацювання вірша Лесі Українки «На зеленому горбочку»
1. Гра «Бджілки».
. Напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
— Про що цей вірш?
— Як ставиться поетеса до хати? Які слова свідчать про це?
— Знайдіть у вірші порівняння.
2. Гра «Актори».
За завданням учителя прочитати: захоплено, здивовано, байдуже.
— Доберіть ознаку.
Горбочок —... (зелений); садочок —... (вишневий); хатинка — ... (біла); дитинка—...(маленькая).
VI. Опрацювання вірша О. Олеся «Серед краси»
— Красою рідної природи захоплювалася не тільки Леся Україн
Ка, її оспівував також Олександр Олесь.
1. Читання вірша вчителем.
— Хто милувався красою природи?
— Чому вірш має таку назву?
2. Читання вірша учнями. Гра «Бджілки».
— Звідки хлопчик спостерігав за красою природи?
— Яка пора доби описується поетом? Прочитайте.
— Поясніть вислів «цвітуть хмарками небеса».
— Прочитайте опис світанку.
VII. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам урок?
— Що найбільше запам'яталося? '
— Що запам'ятали про життя і творчість Лесі Українки?
VIII. Домашнє завдання
Виразно читати вірші.