Мета: вчити учнів правильно, виразно читати поетичні твори, аналізувати їх; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати у дітей мислення, кмітливість, зв'язне мовлення, спостережливість; виховувати в учнів любов до краси зимового світу.

ХІД УРОКУ

І. Мовна розминка

1, Чистомовка.

Ма-ма-ма — прийшла до нас зима. Ло-ло-ло — кучугури намело. Ем-ем-ем — саночки візьмем. Дем-дем-дем — на гірку підем. Ам-ам-ам — ой, весело нам.

2. Скоромовка «дощиком».

Їхав грудень возом, Віз мішок морозу, До морозу криги, А до криги — снігу.

3. Вгадай предмет за ознаками.

Білий, пухнастий, м'який —... {сніг). Холодна, люта, морозна —... (зима). Злий, тріскучий, лютий —... (мороз).

4. Гра «Блискавка».

Сніг, зима, іній, мороз, заметіль, холод, холодний.

— Яке слово зайве?

— Яким одним словом можна об'єднати всі ці слова? (Зима)

II. Повідомлення теми і мети уроку

— За вікном — чарівна красуня зима. Краса зимової природи на

Дихала поетів. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно

Передають образи і зимового ранку, і засніженого саду, і поля.

Отже, дітки, вирушаймо у світ зимової краси і зимових див!

III. Опрацювання вірша Я. Щоґолева «Зимовий ранок»

1. Читання вірша вчителем.

— Яку картину природи ви уявляли, слухаючи вірш?

2. Словникова робота.

Зграя вище

Ближче кришталем

Промінь промінь.

Читання слів «буксиром» за вчителем.

3. Читання вірша учнями. Гра «Бджілки».

— Чому автор називає ранок веселим?

— Яку саме зиму змальовує поет?

— Які птахи згадуються у вірші?

— Як ви розумієте виділені слова?

4. Гра «Диктор телебачення».

Читати текст, періодичйо відводячи погляд, щоб подивитися

Наглядачів. •

5. Упізнайте рядки (читання з плаката).

Сн..г..сн..м кр..шт..л..м бл..щ..,

Л..Т..Й Х..Л..Д 'Д..П..К.., С. нц.. вг..р.. ПЛ..Н.. В..Щ.., Т..н.. гр.. ЗД..Л..К..

Фізкультхвилинка

IV. Опрацювання вірша М. Рильського «Зима»

Ї. Гра «Бджілки».

Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.

— Яка ще пора року, крім зими, згадується у вірші?

2. Словникова робота.

Сніжно-синя многошумна

Холоднюча пухнастий

Кришталем завія

3. Читання вірша учнями. Гра «Дощик».

— Які слова у вірші повторюються?

— Які слова вірша розповідають про зиму? Які — про весну?

— З яких речень складається вірш?

V. Опрацювання вірша Лесі Українки «Сніг з морозом поморозив»

1. Самостійне читання вірша учнями.

— Яку пору року, крім зими, згадує поетеса?

— З яким настроєм читається вірш? (Із надією, зі сподіванням)

2. Читання вірша учнями.

Гра «Хвилі»

Ведучий задає «тон» і «темп» читання.

Вірш читається так, як хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо.

— На що нарікають діти?

— До чого їх закликає поетеса?

— Прочитайте спонукальне речення.

— Що зробила зима?

— Що зробить літо?

3. До слів-назв предметів дібрати слова-назви дій.

Сніг з морозом —... {поморозив);

Літо —... (прилине);

Годинонька —... (прийде);

Зима—...(згине);

Поле —... (заквітне, зазеленіє);

Весна—... (вкриє)., . '

— Які пестливі слова вживає поетеса?

VI. Підсумок уроку

— Що об'єднуєвірші, які ми читали?

— Що найбільше сподобалося на уроці?

— Що приносить зима дітям?

VII. Домашнє завдання

Виразно читати вірші, намалювати малюнок до одного з них. 14