Мета: Встановити взаємозв’язки між змінами в неживій природі, житті рослин та в житті тварин; продовжувати формувати вміння здійснювати порівняння за істотними ознаками тварин, класифікувати їх; виховувати бажання допомагати птахам взимку.

Обладнання: Ребуси, малюнки із зображенням зайця, вовка, лисиці.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда про погоду.

— Яка температура повітря сьогодні?

— Що можна сказати про стан неба?

— Чи є сьогодні вітер? Який він за силою?

— Чи були сьогодні опади? Які?

— Які інші явища природи ви спостерігали?

— Які зміни в неживій природі відбулися з настанням зими?

— Які зміни в живій природі відбулися?

— Продовжте речення:

У лісах ростуть такі дерева: дуб,... У лісах ростуть такі кущі: ліщина,...

— Які дерева називають хвойними? Листяними?

II. Оголошення теми і мети уроку

— Відгадайте, які слова зашифровані в цих ребусах.

—Як одним словом можна назвати вовка, зайця, білку, сороку? (Тварини)

—Чи зустрічаються вони взимку? (Так)

—Отже, Тема урока сьогоднішнього уроку: «Як зимують птахи і звірі. Турбота людей про птахів і звірів взимку».

III. Вивчення нового матеріалу

— Діти, перед тим, як перейти до вивчення нового матеріалу, давайте

з вами складемо план, за допомогою якого ми будемо працювати на сьогоднішньому уроці. а допоможуть нам у цьому такі запитання.

1) Які звірі наших лісів, Що їх можна зустріти взимку, Є великими? (Олені, Лосі, вовки, лисиці)

2) Які звірі живуть в дуплах? (Білки)

3) Яких птахів можна побачити взимку?

— Отже, спершу ми попробуємо визначити, чому одні тварини взим

ку сплять, а інші — ні.

1. Як зимують звірі.

—Давайте пригадаємо, як зимують звірі? (Відповіді дітей.)

—Взимку сплять бурі ведмеді, борсуки, їжаки, кажани. Виходять на полювання вовки.

Цікава довідкова інформація (може розказати раніше підготовлений учень)

— Вовк — це дужий, розумний, невтомний звір. Середня маса 30–50 кг.

Він може довго (2–3 тижні) голодувати. Якщо вовк дуже голодний, то

може з’їсти відразу до 10 кг м’яса. Крім великих тварин, вовк їсть багато гризунів. Основна здобич — це копитні, дикі і свійські тварини. Вовки живуть сім’ями. Якщо полює пара вовків, то часто один із них чатує

здобич у засідці, а другий її заганяє. Полюючи взимку, вони намагаються загнати козуль або оленів на голий лід або, навпаки, в глибинний сніг,

де їм легше наздоганяти жертву.

У полі, на лісових галявинах у пошуках їжі бігають зайці, лисиці, миші.

—Чим вони живляться?

—а тепер зверніть увагу на малюнок. (Наприклад: ведмідь ласує малиною, лисиця полює на здобич, їжачок несе на собі яблучка, заєць обгризає кору дерева.)

—Подумайте і скажіть, чому ведмідь впадає в сплячку.

— Хто може знайти собі корм взимку?

Гра «Хто зайвий?»

На дошці прикріплені малюнки різних тварин. Учні визначають, хто із них зайвий, пояснюють, чому.

2. Як зимують птахи.

— Пригадайте, коли ми з вами ходили на екскурсію, яких птахів ви

бачили?


— Які ще зимуючі птахи є в нашій місцевості?

— Які прилітають до нас?

— Чим вони живляться?

3. Робота з підручником.

1) Прочитайте про зимуючих птахів у підручнику.

2) Попрацюйте в парах і підготуйте запитання для всього класу.

3) Відповіді на запитання учнів на основі прочитаного тексту.

— Чи є у вас вдома годівниці?

— Якщо регулярно поповнювати годівниці кормом, то це допоможе зберегти пташок від загибелі. Полюбляють пташки гарбузове, конопляне, кавунове та динне насіння, несолене сало, крихти білого хліба, а от чорний хліб шкідливий для птахів.

4. Зимові турботи дорослих.

1) Загадка.

• Диво-сани прилетіли, Скакуни в тих санях білі. В санях тих сидить цариця — Білокоса, білолиця. рукавом махає — Сріблом все вкриває. (Зима)

2) Бесіда.

Зима все притрусила своїм білосніжним килимом, але в сільській місцевості люди продовжують працювати.

— Як ви думаєте, чим займаються люди в селі? (Затримують сніг на полях, щоб навесні більше вологи потрапляло в ґрунт, готують техніку до сівби.)

— У лютому у господарствах людям додається роботи. Вони удобрюють поля, перевіряють, як зійшли зернові, лаштують знаряддя праці.

(На основі сюжетних малюнків діти складають розповідь на тему «ПраЦя людей взимку».)

3) Догляд за свійськими тваринами у зимовий період.

— Які тварини належать до свійських?

— Чому люди їх розводять?

— Чим свійські тварини відрізняються від диких?

— Як змінилися умови життя свійських тварин узимку порівняно з літом?

— Із настанням зими у житті домашніх тварин трапляються зміни. Так, у птахів під пір’ям виростає густий пух, вони перестають нестися. У тварин виростає густа шерсть. Взимку пасовища вкриті снігом. Тому корів, овець та інших тварин переводять на тваринницькі ферми. Взимку у тваринників багато роботи: вчасно нагодувати тварин, прибрати у приміщенні.


IV. Узагальнення й система знань

1. Ягода, якою живиться ведмідь. (Малина)

2. Стрункий, швидкий, роги гіллясті. Пасеться весь день. Хто це? (Олень)

3. Прийшла вона з довгим віником на бесіду із нашим півником. Схопила півня на обід, та й замела мітлою слід. (Лисиця)

4. Плоди, якими живиться дикий кабан. (Жолуді)

5. Житло білки. (Дупло)

6. Невеличка лісова тварина, яка живиться взимку корою дерев. (Заєць)

7. Тварина руда влітку, сіро-коричнева взимку, живе на дереві. (Білка)

Отже, яке слово отримали по вертикалі?

V. Підсумок уроку

— Чи сподобався вам урок? Які завдання були найцікавішими?

— Хочу звернутися, діти, до вас із проханням.

Холодно взимку зайчатам і білці, Песику — в будці, в сараї — корівці. Мерзнуть у котика лапки і вуха, Мерзне ворона в лиху завірюху. Горю зарадити можемо — В будку Шаркові настелим соломи, Зайчикові покладемо під кущик Кілька морквинок, листочок капусти, Теплу корівці поставим водичку, Птицям насиплемо крихт в годівничку. Як допоможемо дружно, малята,— Виживуть взимку птахи і звірята.

(Л. Левченко)

VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати статтю підручника.

2) Намалювати ілюстрацію «Допоможемо зимуючим птахам!»