Мета: ознайомити учнів з числом іменника (без уживання термінів); вправляти у змінюванні слів — назв предметів за числами, визначенні числа наведених слів; розвивати уважність, мислення учнів; виховувати інтерес до вивчення мови.

Обладнання: малюнок ясена, тлумачні та етимологічні словники, малюнки для словникового диктанту.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 200)

Перевірка — індивідуальне опитування.

Учитель вивішує малюнок ясена, дає коротку інформацію про дерево і звертає особливу увагу на написання слова.

— На яку літеру в цьому слові слід звернути увагу? Напишіть рядок слова ясен і підкресліть її.

— Вимову і правопис цього слова запам'ятайте.

— Запишіть можливі варіанти переносу цього слова.

— Чому його не можна переносити? Поясніть.

2. Самостійна робота (вправа 201)

— Чим схожі ці слова? {Це — назви предметів.)

— Чим відрізняються слова півень і курчата! {Кількістю птахів, які вони позначають)

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми будемо визначати, скільки предметів позначають

Слова — назви предметів, вчитимемось їх змінювати.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Колективне коментоване письмо (вправа 202)

— Як можуть змінюватися слова — назви предметів?

2. Словникова робота

— Прочитайте слово в рамочці. Що воно означає? Знайдіть його тлу

Мачення у словнику. А потім я розкажу вам, з якої мови воно до нас при

Йшло.

Учитель зачитує учням пояснення з етимологічного словника, а діти розповідають, про що вони дізнались із тлумачного словника.

— Запишіть усі можливі варіанти переносу цього слова з рядка

В рядок. Підкресліть літеру, на яку слід звернути особливу увагу.

— У якому слові слід запам'ятати ту саму літеру? {Предмет)

— Запишіть це слово, а потім змініть так, щоб воно означало багато предметів.

3. Самостійна робота (вправа 203)

Перевірка — індивідуальне опитування.

Закріплення та систематизація знань

1. Робота в парах (вправа 204)

Додаткове завдання

— Змініть записані слова так, щоб вони позначали багато предметів,

— Що ми навчилися робити на цьому уроці?

2. Підготовка до виконання домашнього завдання

— Саме це ви будете робити вдома у вправі 205. Прочитайте завдання до неї.

— Що необхідно вам ще раз пояснити?

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Із чим ми сьогодні ознайомились, що навчились робити?

— Наведіть приклади.

2. Творчий малюнковий диктант

— Я буду показувати малюнки різних предметів, а ви працюватимете

За варіантами:

/варіант записує слово так, щоб воно позначало один предмет, II варіант — щоб позначало кілька предметів. Перевірка — фронтальне опитування.

VII. Домашнє завдання