Мета: узагальнити знання про мову й мовлення; з'ясувати рівень знань і вмінь учнів за темою з метою їх подальшої корекції; виховувати старанність, уважність, охайність у роботі.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми й мети уроку

ЇМ. Актуалізація опорних знань

— Які види мовлення ви знаєте?»Наведіть приклади.

— Що таке текст? Які його ознаки?

— Якого виду бувають тексти? Як їх розпізнати?

— Казка — це опис, розповідь чи міркування?

IV. Перевірна робота (за варіантами)

Варіант 1

1. Прочитай.

Спи, мій малесенький, спи, мій синок... Я розкажу тобі безліч казок.

О. Олесь

Приклад якого мовлення наведено?

А) Усного;

Б) писемного. ,

2. Запиши, які слова ти використовуєш, коли вітаєшся.

3. Склади та запиши діалог з 4 реплік за темою «На риболовлі».

4. Яке слово ввічливості необхідно вставити замість пропуску? Познач правильну відповідь.

Марійка з Оленкою малювали.

— Оленко, дай мені, , червоний олівець, — звернулася

Марійка до подружки.

А) До побачення

Б) дякую

В) будь ласка

5. Продовж перелік слів у поданому реченні.

Старі слова нашої мови: цар, пшениця, слов'яни, ...

Варіант 2

1. Прочитай.

— Добрий вечір, люди добрі!

— Дай, Боже, здоров'ячка.

— Пустіть переночувати.

— Ой лисичко-сестричко, у нас хата маленька, — ніде буде тобі

Лягти.

Познач, приклад якого мовлення наведено:

А) усного;

Б) писемного.

2. Запиши, які слова ти використовуєш, коли вибачаєшся.

3. Склади та запиши діалог з 4 реплік за темою «У зоопарку».

4. Яке слово ввічливості необхідно вставити замість пропуску? Познач правильну відповідь.

Миколка прийшов до бібліотеки.

— Дайте мені, , збірку казок братів Грімм, — звернувся

Він до бібліотекаря.

А) До побачення

Б) дякую

В) будь ласка

5. Продовж перелік слів у поданому реченні.

Нові слова нашої мови: комп'ютер, метро, йогурт, ...

V. Збір зошитів

VI. Підсумок уроку

— З якими завданнями було впоратися найважче? Як ви вважаєте,

Чому саме?

Колективне виконання найскладніших завдань із перевірної роботи.