Мета: розширити й поглибити знання учнів про вживання великої літери; вчити правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок; учити складати діалог із дотриманням мовних нормативів та правил етикету; розвивати мовлення дітей, збагачувати словниковий запас; виховувати культуру спілкування. Обладнання: фізична мапа України, мапа Харкова.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

1. Перевірка домашнього завдання (вправи 227, 232)

Учні пояснюють уживання великої літери на письмі.

— Які слова слід завжди писати з великої літери?

2. Бесіда

— Прочитайте текст із вправи 240. Поясніть вживання великої

Букви.

— А що позначають слова Київ, Дніпро? Чому вони написані з вели

Кої літери, адже це не імена людей і не клички тварин?

Ш. Повідомлення теми й мети уроку

— Отже, сьогодні ми будемо вчитися писати з великої літери не тільки

Назви міст, сіл, річок, а й вулиць.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Хвилинка чистопису

Ха Бе Де Десна

— Чому слово Десна написане з великої літери?

2. Самостійна робота з підручником (вправа 234)

— Зробіть висновок із записаного. Звірте свої спостереження з правилом нас. 109.

— Які ще слова тепер ми завжди писатимемо з великої літери?

3. Робота з фізичною малою України і мапою Харкова

І" варіант', виписати назви найбільших міст України; /і" варіант: виписати назви найбільших річок України;

III варіант: виписати назви гір і морів України;

IV варіант: виписати назви найбільших вулиць міста.

— Які слова ви записали з великої літери? Чому?

4. Фізкультхвилинка

V. Закріплення та систематизація знань

1. Робота в парах (вправа 237)

Перевірка — опитування пари.

2. Підготовка до виконання домашнього завдання

— Прочитайте текст із вправи 241. Чого там не вистачає?

— Як ви напишете ці слова?

— Прочитайте завдання. Чи будете ви списувати текст?

3. Складання діалогу (вправа 233)

Учитель звертає увагу учнів на дотримання норм культури спілкування. Далі учням пропонується інсценувати складений діалог.

— Чи можна за такою адресою знайти, де мешкає хлопець?

— А як треба було назвати свою адресу?

4. Словникова робота

— Назвіть одним словом: простір між двома рядами будинків для їзди та ходіння; місце надворі, де люди збираються на прогулянку. (Вулиця)

— Прочитайте це слово в рамочці на с. 108. На що треба звернути увагу?

— Напишіть рядок слова у зошит і підкресліть ту літеру, яку в ньому слід запам'ятати.

— Запишіть, на якій вулиці ви живете.

— Яке слово ви написали з великої літери? Чому?

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Запишіть свою повну адресу. Прочитайте слова, які ви записали з великої літери. Чому?

— Які ще слова ви завжди писатимете з великої букви?

2. Гра «Будь уважний»

— Як тільки почуєте слово, що пишеться з великої букви, сплесніть

У долоні.

Місто Київ, дівчинка Оленка, корова Зірка, собака Жук, пташка ластівка, річка Дніпро, вулиця Армійська, Ірина Сергіївна, Павлик Золотухін.

— Чому слова пташка, ластівка пишемо з малої літери?

— А чому слова Ірина Сергіївна та Павлик Золотухін пишемо з великої літери?

VII. Домашнє завдання

Правило на с. 109, вправа 241.