Вид заняття: діалогічне спілкування.

Мета уроку:

· Дидактична: сформувати у учнів уявлення про поняття «пристойність», «етикет».

· Розвиваюча: розвивати відчуття людяності і справедливості, прагнення вдосконалюватись.

· Виховна: виховувати повагу до морального досвіду поколінь, поважне ставлення до інших людей.

Міжпредметні зв’язки: література

Засоби наочності (обладнання): дошка, книги, зошити, крейда, ноутбук, висловлювання.

План уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Вступна частина.

ІV. Основна частина.

V. Заключна частина.

VI. Повідомлення домашнього завдання.

Основні поняття:

Хід уроку.

ІІ. Вправа «Мікрофон».Опитування:

1. Про що ми говорили на минулому уроці?

2. Порівняйте поняття «громадянство» і «громадянськість».

3. Що таке «громадський обов’язок»?

4. Як ми проявляємо громадянські почуття?

5. Чи обов’язково бути дорослим, щоб проявити свої громадські почуття?

ІІІ. Учитель: Відкрийте підручники на стр. 117 – розгляньте малюнок і прочитайте текст. Після того, як ви ознайомитесь з ситуацією – відповісте на питання у завданні №1 по черзі, усно.

IV. Учитель: «Який зміст ви вкладаєте в дієслово «Вдосконалюватись»? Кожен з вас, хай напише у зошиті, а двоє на дошці, щоб ви хотіли у собі вдосконалити, змінити на краще» (зав’язка етичного діалогу).

Діти вибірково зачитують свої записи.

Учитель: «А тепер запишіть те погане, щоб ви хотіли в собі викорінити. Ці листочки ніхто зачитувати не буде, тому пишіть правду.»

Зібрані листочки на металевому підносі або спалюються (якщо дозволяє протипожежна безпека, наприклад біля вікна), або розриваються на дрібні шматочки. Тим самим показуючи, що все погане можна знищити.

Учитель: А як ви думаєте, навіщо нам удосконалюватись? Можливо нам і так добре? (кульмінація діалогу).

Далі учні виконують завдання №2,3 на стр. 118-119. Виконання завдання закінчується міркуванням над питанням «Чи потрібні сучасній людині правила етикету?

Учитель: Німецький філософ Шопенгауер назвав етикет «намордником, надягнутим на людину». Як ви розумієте ці слова? Чи не обмежує етикет наших свобод – хочемо, але не можемо? – висловлювання дітей, обговорення.

V. Щоб не помилитися у своїх вчинках, користуйтеся «золотим правилом моралі». Давайте його згадаємо. Виконайте завдання №6 на стр. 122. Які історії з вашого життя ви можете пригадати, де б допомагало «золоте правило моральності»?

Сучасний етикет заснований на моральних правилах, таких, як людяність і справедливість (розв’язка етичного діалогу).

VI. Вдома діти читають оповідання Сухомлинського «Горбата» і відповідають на питання.