Мета уроку: дати учням уявлення про живу й неживу природу. Формувати у дітей уміння класифікувати об’єкти живої і неживої природи. Виховувати любов до природи.

Обладнання: таблиці із зображеннями об’єктів живої і неживої природи, загадки, кросворд.

Хід уроку

1 Актуалізація опорних знань. Відгадування загадок.

- Сонце, вітер, зорі, місяць, сорока, кріт, дощ, дерево, ромашка – що спільного між ними?

- Це все є об’єкти і явища природи.

2 Повідомлення теми уроку.

- Отже, ви зрозуміли, що на сьогоднішньому уроці ми вивчатимемо предмети і явища природи, навчимося поділяти об’єкти природи на живу і неживу природу.

3 Сприйняття і усвідомлення учнями нового матеріалу.

Бесіда з елементами розповіді.

- Що з того, що нас оточує, можна назвати словом «природа».

Те, що оточує людину і не зроблено її руками, – природа. Сонце, небо, вітер, земля, рослини, тварини – все це природа. Природа дає все необхідне для життя людини: їжу, воду, будівельні матеріали. Вона є джерелом натхнення для письменників, композиторів, художників, які присвятили їй чимало чудових творів. Недарма природу називають ненькою. Всі ми – діти природи, та не всі однаково добрі до неї. Дехто знищує тварин, рослини, забруднює водойми, повітря. Природа ж потребує постійної уваги, турботи. Ми повинні берегти природу, охороняти її багатства.

Природа поділяється на живу і неживу природу.

- Назвіть об’єкти, предмети, які належать до живої чи неживої природи.

- Одні з вас вважають рослини живими, інші – неживими. Хто ж помиляється?

- Чим живі істоти відрізняються від неживих предметів?

- Так, коли діти твердять, що рослини неживі, мотивуючи це тим, що вони не пересуваються, вчитель звертає увагу на те, що рух – ознака не лише живого, і пропонує поспостерігати за рухом хмар, вітром, павутинням у повітрі тощо. Отже, рухаються й неживі предмети. Уточнюючи відповіді, вчитель говорить, що характерними ознаками живого є те, що воно народжується, живиться, дихає, розвивається і вмирає. Нежива природа цих властивостей не має.

4 Осмислення учнями знань.

Рослини, як і тварини, люди – живі, бо вони живляться, ростуть, дихають, розвиваються.

З’ясовують, як життя живої природи залежить від неживої.

Проблемне запитання: «Чи можуть існувати живі організми без неживої природи? Що їм необхідно для життя?»

Загадка: «Всі його люблять, усі на нього чекають, а хто подивиться, кожен скривиться». (Сонце)

- За що ж усі люблять сонце?

- Життя без сонця неможливе. Якщо воно перестане світити, зелені рослини загинуть, бо вони не можуть жити без тепла й світла. Тваринам нічим буде живитись. Все живе замерзне від холоду. Проте цього не станеться, бо сонце – зірка, яка випромінює у простір силу-силенну тепла й світла.

5 Узагальнення та закріплення знань.

- Як ви розумієте слово «природа»?

- Яка відмінність між неживою і живою природою?

- Звідки людина бере, що їй потрібно для життя? (Усе необхідне для життя людина дістає від природи).

- Відгадайте таку загадку: «Що за книга, без букв, без сторінок, а багато чого навчить?»

- Щоб дізнатися, що це за книга нам потрібно розгадати кросворд.

Розгадування кросворду.

- Тепер ми знаємо, яка це чарівна книга. Це книга природи. Наймудріша, найцікавіша, найпотрібніша. І ми з вами будемо вивчати її сторінка за сторінкою, а вона відкриватиме нам все нові і нові таємниці.

Гра «Хто зайвий?»

Вчитель пропонує учням вказати «зайве» серед предметів, що він їм називає:

1 Небо, сонце, будинок, пісок – що зайве?

2 Дуб, камінь, вода, повітря – що зайве?

3 Рука, книга, ложка, вікно – що зайве? Чому?

6 Підсумок уроку

- Яка відмінність між неживою і живою природою?

- До якої природи відноситься сонце?

- Які речі не належать до природи?

Додатковий матеріал

Загадки

Гріє, гріє, припікає, всіх у воду заганяє. (Сонце)

Крил не має, скрізь літає

Та ще й куряву здіймає. (Вітер)

Тисяча овець, між ними один баранець. (Зорі та місяць)

Біла латка, чорна латка по дереву скаче. (Сорока)

Під землею риє хід, хоч сліпий та спритний.(Кріт)

Нема мене – чекають,

Коли прийду – втікають. (Дощ)

Навесні веселить, влітку холодить,

Восени годує, взимку гріє.(Дерево)

Стоять у лузі сестрички, золоті очі, білі повічки. (Ромашки)

Кросворд « Книга природи»

1 Кольорова дуга через річку пролягла. (Веселка)

2 Без дров, без огня, а світить і гріє щодня. (Сонце)

3 Стоїть кущ над водою з червоною бородою. (Калина)

4 Є шапка, та нема голови, нога але без черевика. (Гриб)

5 Повзун повзе, сімсот голок везе. (Їжак)

6 Як дерево називається, що влітку в білий пух вбирається.

(Тополя)

7 Летить – виє, сяде – землю риє. (Хрущ)

8 Не пташка, а з крилами, не бджола, а над квіткою літає.

(Метелик)

9 Стоїть – колихається, як торкнеш – кусається. (Кропива)

10 Маленький сіренький та гарно співає. (Соловей)

11 Влітку наїдається, взимку відсипається. (Медвідь)

12 Що без леза та без зуба розтина міцного дуба. (Блискавка)