Мета: розкрити сутність алегоричних образів твору; з’ясувати філософський зміст казки; поглиблювати навички аналізу тексту, навчати робити узагальнення й висновки.

Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, навички виразного читання.

Виховна: виховувати бажання працювати над собою.

Обладнання: ілюстрації до казки, текст казки-притчі «Маленький принц», малюнки школярів.

ХІД УРОКУ

Треба шукати серцем…

Головного очами не побачиш.

А. де Сент-Екзюпері

  1. I.                      Актуалізація опорних знань учнів
  2. 1.                      Бесіда

1)                      Дайте визначення філософської казки-притчі.

2)                      Як ви думаєте, що у своїй казці письменник вигадав, а що взяв із життя?

  1. 2.                      Перевірка письмових робіт, виконаних удома.

Дати тлумачення підібраним висловам про сенс буття. (Учні зачитують і пояснюють виписані вислови.)

  1. II.               Оголошення теми, мети і завдань уроку
  2. III.            Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
  3. 1.                   Робота з епіграфом.

-                      Як ви розумієте слова Сент-Екзюпері, які є епіграфом до уроку?

-                      Кому з героїв твору належить цей вислів?

-                      Хто, на вашу думку, здатний шукати серцем: дорослі чи діти?

-                      Хто з героїв цієї казки-притчі, на вашу думку, шукає серцем?

  1. 2.                   Індивідуальна робота з картками.

К а р т к а  №  1

1)                  У чому, на думку автора, полягає відмінність між дорослими та дітьми?

2)                  На чиєму боці письменник?

К а р т к а  №  2

1)                  Яке ваше перше враження від Маленького принца? Де він жив?

2)                  Створіть його словесний портрет (деталі портрета, поведінки).

К а р т к а  №  3

1)                  Як Маленький принц сприймав світ?

2)                  Подумайте, чому він не хотів прив’язувати баранця?

3)                  Як ви розумієте фразу: «Якщо йти тільки прямо, далеко не підеш»?

К а р т к а  №  4

1)                  Якою є троянда Маленького принца? Опишіть її.

2)                  Чому вона так поводилася?

К а р т к а  №  5

1)                  З якою метою маленький принц воював з баобабами?

2)                  Подумайте, символом чого вони є?

К а р т к а  №  6

1)                  Чому Маленький принц вирушив у подорож?

2)                  Як до цього поставилася Троянда?

  1. 3.                   Бесіда.

-                      Отже згадаймо, з якої планети прибув Маленький принц? Хто може її описати?

1)                  А навіщо Принцові потрібен був баранець? (Щоб їв баобаби.)

2)                  А що то за баобаби були такі? Чому Маленькому принцові потрібно було виполювати паростки баобабів? (Щоб вони не виросли, не захопили всю планету й не розірвали її.)

3)                  Що означають баобаби і планета, якій вони загрожують? (Баобаби – шкідливе, жахливе сім’я. Це зло, що оселяється в душі людини, це її шкідливі звички, які спочатку нам здаються маленькими і дріб’язковими, а потім розростаються. І якщо не працювати над собою, не «виполювати» паростки цього зла у своїй душі, то воно розростеться, заполонить усю душу і серце людини і може розірвати його. Пригадайте вислови «лопнути від злості», або ж «сійте розумне, добре, вічне».)

4)                  Як розуміти вислів: «Встав вранці, умився, привів себе до ладу – одразу ж приведи до ладу свою планету» ? ( З одногу боку можна сказати, що людині потрібно стежити як за чистотою, так і за порядком на своїй планеті. Це глобальна і масштабна проблема. Треба не смітити, вчасно прибирати, захищати рідну Землю, стежити за її екологічним станом. З іншого ж боку, у переносному значенні – не можна забувати про чистоту духовну, про свій мікрокосм. Треба берегти свою душу від паростків зла, адже духовна чистота не менш важлива за фізичну.)

5)                  Згадайте, хто ще жив з Маленьким принцом на його планеті? (Троянда.)

6)                  Розкажіть про характер Троянди. (Горда, вередлива, кокетлива, уразлива.)

7)                  Як склалися стосунки Маленького принца і Троянди? (Маленький принц піклувався про квітку, а вона весь час вередувала.)

8)                  Чому Маленький принц вирішив залишити свою планету? (Він страждав через непорозуміння з квіткою. Під час прощання Троянда зізналася Маленькому принцові, що кохає його, але він вже прийняв рішення і не захотів змінити його.)

9)                  Що за образ втілює у собі Троянда? (Це образ жінки, прекрасної, коханої, але вередливої, гордої та інколи егоїстичної.)

10)               І яких висновків дійшов герой казки? («Нічого я тоді не розумів. Треба було судити не за словами, а за справами. Вона дарувала мені свій аромат, осявала моє життя, мов сонце»; «Я не повинен був тікати. За цими нелукавими хитрощами я повинен був відчути ніжність. Квіти такі непослідовні! Та я був ще молодий, я ще не вмів любити…»)

11)              Як ви розумієте останні слова Принца? Що означає любити? (Розуміти, підтримувати, прощати…)

  1. 4.                   Бесіда з елементами аналізу тексту казки-притчі.

Отже Маленький принц все ж таки покинув рідну планету і свою Троянду і вирушив у подорож. Давайте помандруємо разом з Принцом і згадаємо, з ким він познайомився.

Мандрівка 1 (розділ X)

1)                  Хто жив на першому астероїді? (Король.)

2)                  Яку рису характеру уособлює в собі король? (Владолюбство.)

3)                  Як ви розумієте фразу: «Себе судити набагато важче, ніж інших. Якщо ти зможеш судити самого себе, то ти справді мудрий» ?

4)                  Чому Маленький принц не хотів залишатися на цій планеті?

Мандрівка 2 (розділ XI)

1)                  Хто жив на другій планеті? (Честолюбець.)

2)                  Яка фраза допомагає розкрити образ честолюбця? («Честолюбці не чують нічого, крім похвал».)

3)                  Уособленням якої риси є честолюбець? (Честолюбства/пихатості.)

Мандрівка 3 (розділ XII)

1)                  Який герой жив на третій планеті? (П’яниця.)

2)                  Чому Маленькому принцу стало невесело на цій планеті?

3)                  Що здивувало Маленького принца у поясненнях цього героя? (Нелогічність вчинків героя, відсутність спроб розірвати це замкнене коло, змінити своє життя на краще.)

4)                  Які риси характеру виражаються в образі п’янички? (Нелогічність, слабкодухість.)

Мандрівка 4 (розділ XIII)

1)                  Кому належала четверта планета? (Ділкові.)

2)                  Чи була його діяльність доцільною? (Ні, швидше безглуздою і непотрібною.)

3)                  Для чого діловій людині зорі? (Щоб володіти ними і бути багатим.)

4)                  Чому у Маленького принца виникають сумніви щодо володіння зірками ділком? («І моїм вулканам, і моїй квітці є користь з того, що я ними володію. А зіркам від тебе немає ніякої користі…)

Мандрівка 5 (розділ XIV)

1)                  Хто жив на п’ятій планеті? (Ліхтарник.)

2)                  Чому Маленький принц вирішив, що у роботі ліхтарника все ж таки є сенс? («Це по-справжньому корисно, тому що красиво», а також ліхтарник єдиний, хто робив свою справу для інших.)

3)                  Яку головну рису можна виділити у характері ліхтарника? (Обов’язковість.)

Мандрівка 6 (розділ XV)

1)                  Чим займався географ на шостій планеті? (Записував розповіді мандрівників.)

2)                  Яке враження справив географ на гостя?

3)                  Яка риса вдачі географа робить його образ не зовсім приємним? (Обмеженість.)

  1. 5.                   Узагальнююча бесіда.

1)                  Про що дізнався Маленький принц під час мандрівки? (Він зіткнувся з багатьма різними рисами людей.)

2)                  Що зрозумів герой? (Шлях до істини нелегкий. Доводиться бачити багато негативного, проходити через різні випробування, стикатися з багатьма різними людьми.)